Rośliny związane z Bożym Narodzeniem

Dlaczego pewne rośliny pojawiają się w domach w okresie Bożego Narodzenia? Jakie historie się z nimi wiążą?

Rośliny związane z Bożym Narodzeniem   Jakaranda. Wikipedia

Jakaranda mimozolistna

Tego drzewa raczej nie spotkamy w naszym klimacie. Drzewo, gdy kwitnie ma fioletowe kwiaty, zmieniają one kolor, gdy opadną na ziemię, wtedy stają się błękitne. W języku guarani w Ameryce Południowej jakaranda oznacza "pachnący". Jej kwiaty symbolizują ponowne narodziny i cud wiosny. Często sadzi się ją na kampusach uniwersyteckich, przez co bywa nazywana w Australii "fioletową paniką", kwitnie gdy są egzaminy (trochę tak jak u nas z maturą kojarzą się kasztany). Jej strąki wykorzystuje się podczas Świąt Bożego Narodzenia do strojenia choinki i kompozycji z suchych kwiatów i roślin. 

Rośliny związane z Bożym Narodzeniem   Jodła. Pexels

Jodła (albo po prostu choinka)

O choince jest całkiem sporo różnych opowieści. Dlatego przedstawię wam kilka. 

Według jednej z legend skandynawskich pewien chłopiec zgubił się w lesie w wigilijny wieczór i schronił pod jodłą. Oblodzone gałązki zaświeciły w słońcu i wieśniacy postanowili zabrać ją do domu, by odtworzyć efekt. W ten sposób powstała tradycja choinki.

Inna legenda opowiada o tym, że dawno, dawno temu żył pewien drwal, który był zakochany w pięknej dziewczynie. Postanowił się z nią ożenić i aby młodej żonie nic nie brakowało, pracował dużo. W świąteczny wieczór, gdy wracał do domu, ujrzał majestatyczną jodłę. Podszedł bliżej, bo jedna rzecz przykuła jego uwagę. Choć w lesie było bardzo ciemno, to światło gwiazd odbijało się na igłach. Tak, że miało się wrażenie, że światło wychodzi wręcz z gałęzi. Drwal urzeczony postanowił pokazać choinkę żonie. Po drodze postanowił jednak zabrać mniejszą jodłę, kiedy przybył pod dom, posadził drzewko i umieścił na gałęziach małe świece, aby jodła "świeciła". Kiedy żona drwala zauważyła przez okno choinkę, postanowiła, że już zawsze chce mieć oświetlone drzewko na Boże Narodzenie. I tak narodził się zwyczaj posiadania choinki na Święta Bożego Narodzenia. 

Jodłowe choinki zyskały popularność w Niemczech, a w XIX wieku książę Albert przeniósł je do Anglii. Później stały się charakterystycznym znakiem okresu Bożego Narodzenia na całym świecie. 

Purytanie w USA nie byli zachwyceni choinkową tradycją. Jednak w połowie XIX wieku królowa Wiktoria miała duże wpływy w Ameryce Północnej i wszystko, co robiła rodzina królewska w Boże Narodzenie, było od razu w modzie. I tak oto w 1846 roku przedstawiano rodzinę królewską stojącą wokół choinki. Amerykanie byli  oczarowani. W 1890 roku Amerykanie zaczęli importować ozdoby choinkowe z Europy i robili wszystko, co w ich mocy, by drzewka były jak najbardziej przyozdobione.

« 2 3 4 5 6 »

M.Gajos