Encyklika "Fratelli tutti" przypomina Kościołowi i światu, że "wszyscy tworzymy wspólnotę sióstr i braci powołanych do obalania murów i budowania mostów" - napisali polscy biskupi w liście, w którym podziękowali papieżowi Franciszkowi za najnowszą encyklikę.
W poniedziałek w Łodzi rozpoczęło się 387. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski.
Biskupi - jak podano w informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe Episkopatu - m.in. przygotowali list z podziękowaniem papieżowi Franciszkowi za nową encyklikę "Fratelli tutti", której polska prezentacja z udziałem duchownych odbyła się przed rozpoczęciem obrad.
"Razem z naszymi wiernymi pragniemy wychodzić z cienia zamkniętego świata i tworzyć nowy styl życia w duchu Ewangelii. Dziękujemy za przypomnienie, że jesteśmy stworzeni dla miłości i wezwani do rozpoznawania Chrystusa na obliczu każdego człowieka odrzuconego" - napisali biskupi.
Zapewnili również papieża o swoim wsparciu modlitewnym i poprosili o błogosławieństwo dla Kościoła w Polsce.
Encyklika "Fratelli tutti" jest trzecią encykliką papieża Franciszka, poświęcona jest braterstwu i przyjaźni społecznej. Została podpisana 3 października 2020 roku w Asyżu, ogłoszona 4 października we wspomnienie św. Franciszka z Asyżu.
Podczas poniedziałkowych obrad biskupi pracujący w pięciu grupach tematycznych podjęli tematy: "Kościół w Polsce wobec przemian kulturowych", "Duszpasterstwo parafialne w kontekście przemian", "Obecność Kościoła w strefie społeczno-politycznej", "Komunikacja w Kościele", oraz "Kościół wobec pandemii".
Biskupi przeprowadzili także wybory do gremiów Episkopatu oraz do instytucji kościelnych podległych KEP. Powołano m.in. nowy skład Rady Naukowej, w której znaleźli się: abp Andrzej Dzięga, bp Jan Kopiec, bp Andrzej Siemieniewski, bp Henryk Wejman. Zatwierdzono także kandydatury na Dyrektora Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych.
Pierwszy dzień obrad zakończyła msza św. pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Salvatore Pennacchio w archikatedrze łódzkiej.