Włochy. Odbudowany most będzie nosił imię św. Jerzego

W wielkiej katastrofie w 2018 r. zginęły 43 osoby, gdy runął most Morandi w Genui. Na jego gruzach powstała nowa przeprawa - Genua św. Jerzy (Genova San Giorgio), która zostanie uroczyście otwarta 3 sierpnia o godz. 18.30.

Tę wiadomość podał 22 lipca Marco Bucci, burmistrz Genui i komisarz ds. odbudowy mostu. Najpierw ogłosił nowinę radnym, a za chwilę ukazała się ona także na facebookowej stronie magistratu, zapraszając na otwarcie i podając oficjalną nazwę przeprawy.

Powstanie tu także genueńska Polana Pamięci z jodły białej z lasów regionu Friuli-Wenecja Julijska - instalacja, która zostanie otwarta razem z nowym wiaduktem, dedykowana 43 ofiarom katastrofy mostu Morandi, jako tymczasowa zapowiedź parku Polcevera. Wykorzystane drewno - jak informuje notatka firmy Forni di Sopra z Udine, odpowiedzialnej za wykonanie prac - będzie pochodzić prawie wyłącznie z lasu Ampezzo (Udine) oraz z lasów w regionie, zniszczonych w 2018 r. przez huragan Vaia.

Stalowy dźwigar nowego mostu ma długość 1067 metrów. Tworzy go 19 przęseł, a wiadukt wsparty jest na 18 betonowych palach.

Przypomnijmy. 14 sierpnia 2018 r. w Genuę uderzyła gwałtowna burza. O godz. 11.36 runęło 200 m mostu Morandi, pociągając w przepaść 43 osoby. "W ciągu kilku sekund historia stolicy Ligurii zmienia się na zawsze, a miasto zostaje przecięte na pół" - pisze największy włoski dziennik katolicki "Avvenire". 28 czerwca 2019 r., za pomocą tony materiałów wybuchowych, wysadzono wschodni kikut mostu Morandi, a 4 dni wcześniej wybetonowano pierwszy filar nowego wiaduktu.

« 1 »

baja /Avvenire