Z przeprowadzonych w kilkudziesięciu krajach świata badań wynika, że Polacy w sprawie epidemii bardziej wierzą znajomym i rodzinie niż lekarzom, ekspertom czy rządzącym. Jesteśmy ewenementem.
Nie wiem, skąd wziął się pomysł, że o epidemii, wirusie, szczepionkach czy obostrzeniach celebryci mają więcej do powiedzenia niż eksperci. Nie wiem, dlaczego ich opinie tak chętnie uważamy za źródło wiarygodnych informacji. Przecież oni nie mają żadnego merytorycznego przygotowania, by przekazywać tłumom jakiekolwiek informacje. Lubimy ich, szanujemy, słuchamy czy oglądamy, bo dobrze śpiewają albo świetnie grają w filmach. Ale wirusy? Immunologia? Fale elektromagnetyczne? Obok pandemii wirusowej ostatnie tygodnie to istna pandemia głupich wpisów w mediach społecznościowych. I pewnie można by na nie spojrzeć z niedowierzaniem czy politowaniem, gdyby nie to, że one mają gigantyczne zasięgi i realny wpływ na postawy ludzi.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Tomasz Rożek
Kierownik działu „Nauka”
Doktor fizyki, dziennikarz naukowy. Nad doktoratem pracował w instytucie Forschungszentrum w Jülich. Uznany za najlepszego popularyzatora nauki wśród dziennikarzy w 2008 roku (przez PAP i Ministerstwo Nauki). Autor naukowych felietonów radiowych, a także koncepcji i scenariusza programu „Kawiarnia Naukowa” w TVP Kultura oraz jego prowadzący. Założyciel Stowarzyszenia Śląska Kawiarnia Naukowa. Współpracował z dziennikami, tygodnikami i miesięcznikami ogólnopolskimi, jak „Focus”, „Wiedza i Życie”, „National National Geographic”, „Wprost”, „Przekrój”, „Gazeta Wyborcza”, „Życie”, „Dziennik Zachodni”, „Rzeczpospolita”. Od marca 2016 do grudnia 2018 prowadził telewizyjny program „Sonda 2”. Jest autorem książek popularno-naukowych: „Nauka − po prostu. Wywiady z wybitnymi”, „Nauka – to lubię. Od ziarnka piasku do gwiazd”, „Kosmos”, „Człowiek”. Prowadzi również popularno-naukowego vbloga „Nauka. To lubię”. Jego obszar specjalizacji to nauki ścisłe (szczególnie fizyka, w tym fizyka jądrowa), nowoczesne technologie, zmiany klimatyczne.
Kontakt:
tomasz.rozek@gosc.pl
Więcej artykułów Tomasza Rożka