Dożywocie dla zbrodniarza z czasu ludobójstwa

Wyrok dla Ladislasa Ntaganzwa, oskarżonego o eksterminację ludności Tutsi i osobiste zarządzenie masakry ponad 200 000 cywilów w jednej z parafii w kwietniu 1994 r.

W czwartek sąd w Rwandzie wydał wyrok dożywocia na Ladislasa Ntaganzwa, uznanego za winnego zorganizowania mordu dziesiątek tysięcy osób podczas ludobójstwa w 1994 r.

Ladislas Ntaganzwa, szef gminy Nyakizu w południowej Rwandzie, został postawiony w stan oskarżenia w 1996 r. przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy z siedzibą w Aruszy (Tanzania) pod zarzutem bezpośredniego i publicznego podżegania do ludobójstwa, morderstw i gwałtów.

Ntaganzwa odpowiada za eksterminację ludności Tutsi i osobiste zarządzenie masakry ponad 200 000 cywilów Tutsi w jednej z parafii w kwietniu 1994 r.

„Ladislas Ntaganzwa został dziś skazany na dożywocie za zbrodnie ludobójstwa popełnione podczas ludobójstwa przeciwko Tutsi w 1994 r.” - powiedział w czwartek rzecznik rwandyjskiego sądu, Harrison Mutabazi.

Alexis Musonera, obrońca Ntaganzwy, zapowiada odwołanie się od wyroku.

„Dowody na rozprawie były oparte na zeznaniach świadków, ale to nie wystarczy, ponieważ niektórzy świadkowie zaprzeczali sobie" - twierdzi Musonera.

Wyrok został ogłoszony podczas wideokonferencji, podczas gdy Musonera wraz z Ntaganzwą korzystali ze Skyp'a w więzieniu Mpanga w południowej prowincji Rwandy.

Ntaganzwa został aresztowany w grudniu 2015 r. w Demokratycznej Republice Konga. W rwandyjskim areszcie przebywa od marca 2016 r.

Stany Zjednoczone zaoferowały do ​​5 milionów dolarów za informacje prowadzące do jego aresztowania.

W zeszłym tygodniu we Francji został również aresztowany Félicien Kabuga, jeden z głównodowodzących podczas ludobójstwa.

Inny kluczowy podejrzany, jeden z głównych zbiegów, były minister obrony Augustin Bizimana, zmarł, poinformowało wczoraj biuro IRMCT (International Residual Mechanism for Criminal Tribunals). Potwierdzenie to opiera się na jednoznacznej identyfikacji szczątków Bizimany w grobie w Pointe Noire w Republice Konga.

Pozostałymi głównymi poszukiwanymi są Protais Mpiranya, były dowódca Gwardii Prezydenta Rwandyjskich Sił Zbrojnych, a także pięciu innych zbiegów oskarżonych przez Międzynarodowy Trybunał Karny dla Rwandy (ICTR): Fulgence Kayishema, Phénéasa Munyarugarama, Aloysa Ndimbati, Ryandikayo i Charles Sikubwabo.

« 1 »

kabe/africanews/sarajevotimes.com