Z cyklu: Co warto przeczytać?
Książka salezjanina Giuseppe Buccellato "Z dwóch ziaren wyrastają cztery kłosy. Mała antologia nauczania św. Jana Bosko o modlitwie" jest jak woda na pustyni, szczególnie w tym trudnym czasie pandemii. Jest ogromnym źródłem wiedzy nie tylko o św. Janie Bosko, ale także innych świętych i błogosławionych z różnych czasów.
Dowiadujemy się z niej, dlaczego ks. Bosko tak chętnie pisał biografie, skąd czerpał doświadczenie duchowe jeśli chodzi o modlitwę, od kogo uczył się modlitwy i kogo za wzór stawiał swoim chłopcom w oratorium.
Książeczka oprócz wstępu, wprowadzenia i podsumowania, składa się z następujących rozdziałów: W sanktuarium doświadczenia duchowego; W obecności Boga; Niektóre zawsze polecane wzorce; Wskazania dotyczące modlitwy skierowane do młodzieży; Modlitwa kontemplacyjna; Wskazania na temat modlitwy w nocy i Wskazania przeznaczone dla salezjanów. Każdy więc znajdzie coś dla siebie.
Myślę, że warto przytoczyć fragment wstępu, który jakoś mocno do mnie przemawia w trakcie trwania koronawirusa:
"W tych niełatwych latach nieustannie mam w pamięci treść listu, jaki wiele lat temu Carlo Carretto wysłał z nowicjatu na pustyni Béni Abbès do swojej rodzonej siostry - siostry Dolcidii, córki Maryi Wspomożycielki.
Dam ci naoczny przykład sytuacji - pisał brat Carlo - którą obserwuję tutaj. Jest tu kawałek pustyni, wokół tylko piasek i śmierć, co najwyżej trochę cierni. Ludzie chcą zmienić tę pustynię w zieloną oazę. Zaczynają różne prace. Budują drogi, ulice, kanały, mosty, domy itp. To wszystko nic nie zmienia - okolica wciąż jest pustynią. Brakuje podstawowej rzeczy - wody. W takiej sytuacji ten, kto rozumie, zaczyna pracować, ale nie na powierzchni, tylko zaczyna kopać głęboko w ziemi! Poszukuje wody, kopie studnię. Życie tej oazy nie będzie zależało od wybudowanych dróg, ulic, kanałów czy domów, ale od tej studni.
Przesłanie brata Carla Carretta dociera do nas w czasie, gdy pokusa budowania dróg i robienia planów w celu wyjścia z kryzysu jest bardzo mocna. Czas kryzysu czy czas łaski?
Z pewnością nadszedł czas rozeznania.
Przesłanie, które ksiądz Bosko dałby nam również dzisiaj, zawarte jest w tej prostej maksymie: Jeśli się modlicie, z dwóch ziaren, które zasiewacie, wyrastają cztery kłosy... oraz jeszcze jednej: Nadałem temu dziełu nazwę Oratorium, aby jasno wskazać, iż modlitwę będzie jedyną mocą, na której musimy polegać.
Jest rzeczą konieczną, aby pilnie powrócić do kopania studni....
Wzorem i nauczycielem modlitwy chrześcijańskiej jest Jezus Chrystus".
Salezjanin Giuseppe Buccellato podkreśla, że pomysł na powstanie tej małej antologii zrodził się z pragnienia, by ukazać nauczanie Jana Bosko na temat modlitwy. Teksty zamieszczone w tej antologii nie potrzebują właściwie obszernych komentarzy. Ukazują cenny charyzmat.
W tej antologii podoba mi się podkreślanie na każdym kroku, że wspominane postacie świętych mają nam pokazać, że i my możemy być świętymi. Jesteśmy wezwani do modlitwy. Ks. Bosko w przytaczanych pismach opisuje zachowanie swoich kolegów, gdy się modlili czy przystępowali do Komunii. Zwraca uwagę na zatopienie w modlitwie świętych przed Najświętszym Sakramentem, ale też w ciągu dnia.
Dzięki tej antologii może poznamy po części święte postacie, o których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy, a mogą one pomóc nam wzrastać w byciu lepszymi chrześcijanami. Np. błogosławiona Maria od Aniołów "była przyzwyczajona wypowiadać płynące z głębi serca akty strzeliste, które nie mogły nie wzbudzić swoją słodyczą wzajemności serca ukochanego Jezusa".
Uderzają także słowa biskupa Massillona: "Chrześcijanin, który się nie modli, jest człowiekiem niewierzącym w Boga, bez kultu, bez religii i bez nadziei", ponieważ żyje tak, jakby Boga nie było.
Ksiądz Bosko zwraca uwagę także na chwilę, gdy człowiek się budzi i docenienie tego, że spędził noc pod skrzydłami Bożej Opatrzności i może rozpocząć nowy etap na drodze do nieba. Przypomina także, że:
"Bóg jest obecny w niebie, na ziemi, w każdym miejscu. Bóg wie wszystko, widzi wszystko, wszystko ogarnia swoją obecnością. Bóg znajduje się po twojej prawej i lewej stronie. W Bogu żyjemy, mówi Apostoł, w Bogu poruszamy się i w Bogu tkwi nasze istnienie".
W antologii jest mnóstwo myśli, które może znamy, niektóre mogą wydawać się wręcz banalne, a z drugiej strony pokazują, jak o wielu rzeczach nie myślimy, nie pamiętamy, a do których powinniśmy wrócić i na nowo się nimi zachwycić.
Ja wręcz podkreślałam prawie na każdej stronie coś ołówkiem. I choć mogłabym powiedzieć, że przecież to znam, to było to jak łyk świeżej wody na pustyni.
Z serca polecam!
Giuseppe Buccellato, "Z dwóch ziaren wyrastają cztery kłosy. Mała antologia nauczania św. Jana Bosko o modlitwie", Wydawnictwo Salezjańskie 2020
Małgorzata Gajos