Wobec wciąż szalejącej pandemii koronawirusa z błaganiem za ojczyznę i rodaków rozsianych po całym świecie na Jasną Górę przybył prezydent RP Andrzej Duda. Uczestniczył w wieczornej modlitwie Polaków - Apelu Jasnogórskim w kaplicy Matki Bożej. Podczas Suplikacji zanosił wołanie o oddalenie wirusa, za chorych i tych, którzy z narażeniem swego życia służą innym.
Wobec wciąż „szalejącej” pandemii #koronawirus.a z modlitwą za Ojczyznę i rodaków rozsianych na świecie na #JasnaGóra przybył prezydent RP @AndrzejDuda. Uczestniczy w wieczornej modlitwie Polaków #ApelJasnogórski w kaplicy #MatkaBoża, podczas którego śpiewne są też Suplikacje. pic.twitter.com/IztWC6MAet
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) 26 marca 2020
Jako wotum dla Matki Bożej Jasnogórskiej prezydent RP złożył różaniec z bursztynowym krzyżem. W podpisie widnieją słowa: „Na pamiątkę wspólnej modlitwy w intencji Ojczyzny i Rodaków na całym świecie w sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze”.
Wotum prezydenta RP @AndrzejDuda dla #MatkaBożaJasnogórska: onyksowy różaniec z bursztynowym krzyżem i napis: „na pamiątkę wspólnej modlitwy w intencji Ojczyzny i Rodaków na całym świecie w #sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej na #JasnaGóra”. pic.twitter.com/O0rbtYO7k4
— JasnaGoraNews (@JasnaGoraNews) 26 marca 2020
W rozważaniach apelowych abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, przypomniał słowa bp. Stefana Wyszyńskiego z 1946 r., że „Polska otwiera swoje dzieje pieśnią Bogurodzica, Bogiem sławiena Maryja. Nasz naród usłyszał z Chrystusowego krzyża: Oto Matka Twoja i odtąd w dzieje narodu wkracza nowa niezwykła moc i dokonaliśmy zaślubin Narodu z Maryją, zostaliśmy narodem Bogarodzicy”.
– Dzisiaj, zbliżając się do beatyfikacji syna polskiej ziemi kard. Wyszyńskiego, potwierdzamy przed Twoim wizerunkiem, że wiara naszego ochrzczonego narodu i więzy religijne nie są sprawą prywatną i zabytkiem z przeszłości, ale darem łaski Bożej, a zarazem zadaniem – mówił abp Depo.
Przypomniał, że od momentu chrztu Mieszka I nie było i nie ma takiej przestrzeni historycznej, w której by można było zapomnieć o Polsce chrześcijańskiej. Wspomniał macierzyńskie pośrednictwo Maryi w czasie odsieczy wiedeńskiej czy Bitwy Warszawskiej.
Metropolita częstochowski przywołał słowa św. Jana Pawła II na 50-lecie Apelu Jasnogórskiego: jeśli wypowiadamy słowa Apelu, to dlatego, że wierzymy w miłość Matki, która stając pod krzyżem, z serca Syna przyjęła do swego serca serce każdego człowieka.
Abp Depo zaznaczył, że Polska jest darem Opatrzności Bożej, ciągłą sprawą i zadaniem publicznym, ale również darem bardzo osobistym.
– Odwołując się poprzez wiarę i modlitwę do miłości Chrystusa i Twojej, Matko, pragniemy z niej czerpać siłę dla niezawodnej nadziei na trudnych drogach ojczyzny i świata – mówił metropolita częstochowski i podkreślał: – Wierzymy, że Chrystus ukrzyżowany, który sam doświadczył destrukcyjnej mocy cierpienia i osamotnienia na Kalwarii, wprowadza każdego człowieka w przestrzeń swojej miłości zwycięskiej poprzez zmartwychwstanie.
– Ty wiesz, Maryjo – mówił arcybiskup – że dziś tej nadziei tak bardzo potrzebujemy. Dziękujemy kierującym naszym państwem za ich służbę, za ich bezinteresowność na wszystkich drogach posługi, za wszystkie służby, zwłaszcza medyczne, mundurowe, wolontariuszy. Potrzeba tej głębokiej jedności, Bożej i ludzkiej solidarności, która dźwiga drugiego w jego zagrożeniach. Potrzeba nieraz długiego czasu, by odsłonił się przed nami sens spoza bezsensu, zbawczy w Chrystusie sens każdego cierpienia.
– Niech więc w tym straszliwym zmaganiu pomiędzy tajemnicami życia, cierpienia i śmierci, którego widownią jest nasz współczesny świat i nasza ojczyzna, jedność z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym i z Tobą, Maryjo, przeważy – modlił się abp Depo.