Zamordowany prezydent

Prezydent Ekwadoru jako pierwszy poświęcił swój kraj Najświętszemu Sercu Jezusa.

W filmie „Najświętsze Serce” Andresa Garrigo i Antonio Cuadri, który łączy fabułę z dokumentem  najciekawsza jest część dokumentalna poświęcona historii kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa.  Warto pamiętać, że jeszcze przed szczegółowo przedstawionymi w filmie  objawieniami s Małgorzaty Marii  Alacoque,  kult zainicjował Polak, jezuita Kasper Drużbicki. Jako pierwsze zezwolenie Stolicy Apostolskiej na odprawianie Mszy Świętej ku czci Serca Jezusa w kościołach swego zakonu otrzymały w 1687 roku francuskie wizytki. Z kolei uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, wypadająca w pierwszy piątek po oktawie Bożego Ciała, została zaaprobowana w 1765 roku przez papieża Klemensa XIII.

Film, który właśnie wszedł do wybranych kin w Polsce, opowiada również szczegółowo o szerzeniu się kultu w kolejnych krajach, szczególnie w Hiszpanii, w czym ogromne zasługi poniósł bł. Bernard de Hoyos. Również w hiszpańskich koloniach, które później zyskały samodzielność, kult zaczął się szerzyć błyskawicznie.

Z historią kultu związane są również dramatyczne wydarzenia, jak np.   historia związana z postacią prezydenta Garcia Moreno. Prezydent Ekwadoru jako pierwszy poświęcił swój kraj Najświętszemu Sercu Jezusa.  Od początku swojej prezydentury Moreno stał się obiektem nienawiści liberałów i członków wpływowych lóż masońskich, którzy nie mogli się pogodzić z wprowadzanymi przez niego reformami. Wprowadzenie kultu, jego wiara i pobożność zagrażało jej wpływom. Film przedstawia okoliczności spisku uknutego przeciwko prezydentowi, który mimo ostrzeżeń poruszał się bez ochrony. Jednak  nawet  przeciwnicy nie negowali zasług Moreno w reformowaniu kraju. Nie była to zresztą ostatnia zbrodnia liberałów, bo wkrótce ofiarą morderstwa padł również arcybiskup José Ignacio Checa y Barba, przeciwnik antykatolickiej polityki prowadzonej przez rząd.  W filmie nie zabrakło polskich wątków. Realizatorzy trafiają m.in.  do Świebodzina, Sokółki i Łagiewnik.

Polska premiera filmu odbywa się w  100. rocznicę kanonizacji św. Małgorzaty Marii Alacoque oraz 100. rocznicy zawierzenia losów Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa 27 lipca 1920 roku na Jasnej Górze, w czasie wojny z bolszewikami.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Edward Kabiesz