Ogólnoświatowy trend odejścia od tradycyjnego pieniądza na rzecz transakcji bezgotówkowych z biegiem czasu znajdzie swoje miejsce i zastosowanie także w funkcjonowaniu Kościoła - uważa ekonom Konferencji Episkopatu Polski ks. Janusz Majda.
Jak czytamy w komunikacie KAI w katedrze w Turynie we Włoszech terminale zostały zainstalowane w okresie wakacyjnym, by w szczycie turystycznym przetestować ich działanie. Kościół Anglii wprowadził terminale do 16 tys. parafii - można tam płacić kartą i smartfonem. W Polsce terminale też już działają w kościołach, głównie tych licznie odwiedzanych przez turystów.
"Zdecydowaliśmy się na korzystanie z terminala do transakcji bezgotówkowych, bo bardzo często wierni pytali nas, czy istnieje możliwość złożenia ofiary albo zamówienia intencji mszy św. za pomocą karty, bo nie mają gotówki, a chcieliby to zrobić. Coraz mniej ludzi nosi ze sobą banknoty, a terminal daje szansę, by złożyć ofiarę bez konieczności poszukiwania bankomatu w okolicy" - powiedział cytowany dominikanin ojciec Dawid Kołodziejczyk, ekonom klasztoru św. Jacka w Warszawie.
W komunikacie podano, że co dziesiąty Polak dokonując płatności nie posługuje się gotówką, a Polska znajduje się wśród liderów w Europie pod względem popularności płatności zbliżeniowych.
Zwiększeniu dostępności terminali płatniczych służy program Polska Bezgotówkowa, prowadzony przez Fundacje Polska Bezgotówkowa. Kierowany jest on do małych, średnich i mikroprzedsiębiorstw, a także urzędów i innych instytucji sektora publicznego oraz podmiotów niebędących przedsiębiorcami, a przyjmujących płatności, w tym do parafii.
Aby otrzymać terminal należy wejść na stronę www.polskabezgotowkowa.pl, wypełnić formularz i wybrać jednego lub kilku dostawców, którzy skontaktują się z parafią i przedstawią szczegółowe informacje. Po podpisaniu umowy z wybranym dostawcą gotowy do pracy terminal zostanie dostarczony pod wskazany adres. W ramach programu Polska Bezgotówkowa każda parafia może liczyć na wsparcie fundacji: 12-miesięczny bezpłatny okres korzystania z terminala, brak opłat za transakcje i instalacje terminala.