Zwracamy się z serdeczną prośbą o zainteresowanie naszymi Rodakami – powiedział bp Antoni Pacyfik Dydycz, Przewodniczący Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski, podczas konferencji prasowej przed XX Dniem Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie, który będzie obchodzony w Kościele w Polsce w najbliższą niedzielę 8 grudnia. Dzień organizowany jest przez Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy KEP.
Bp Dydycz podkreślił, że Dzień Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie przypada w tym roku w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, a zarazem początków Unii Europejskiej. Zaapelował, aby w tym duchu solidarności i pomocy przeżywać ten Dzień.
„Kościół na Wschodzie ma już swoje struktury, ale wciąż potrzebuje naszej pomocy i wsparcia, zarówno duchowego, jak materialnego” – powiedział abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, w wideoprzesłaniu skierowanym z tej okazji. Przewodniczący Episkopatu przypomniał o Polakach, którzy pozostają poza granicami swojej ojczyzny. „Pamiętajmy też, że dużą część wiernych Kościoła na Wschodzie stanowią Polacy, bądź osoby o polskich korzeniach. Znaleźli się oni poza granicami naszej ojczyzny, nie za sprawą własnego wyboru. Cierpieli prześladowania i biedę, ale nie wyparli się swojej wiary i narodowości” – zaznaczył Przewodniczący Episkopatu.
Ks. Leszek Kryża TChr, Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, opowiedział o zabawkach z historią, m.in. „Kasztance” Piłsudskiego czy niedźwiedzicy „Baśce Murmańskiej”, dzięki którym dzieci będą mogły dowiedzieć się wiele o historii Polski. „Są to cegiełki, a ofiara z tychże zabawek będzie przeznaczona na funkcjonowanie domów dziecka i świetlic za wschodnią granicą” – podkreślił ks. Kryża.
„Na szczęście Kościół katolicki na Wschodzie odrodził się, odbudowuje się, pamięta o swojej historii” – stwierdził Adam Hlebowicz, Dyrektor Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej.
S. Renata Zielińska OP, autorka książki „Polscy duchowni na Wschodzie”, opowiedziała o kapłanach, osobach zakonnych i świeckich z b. republik na Wschodzie, z którymi przeprowadzała wywiady.
Anna Czytowska, dziennikarka, opowiedziała o Wolontariacie Syberyjskim w czasie którego w Wierszynie – polskiej wsi na Syberii – zajmowała się dziećmi przychodzącymi do parafii. Zaznaczyła, że wolontariat uczy pokory.
S. Hieronima Dorota Kondracka, albertynka posługująca w Przytulisku dla kobiet we Lwowie opowiedziała o pracy na rzecz potrzebujących kobiet. Dziennie siostry wydają ok. 100 posiłków, a także przemierzają ulice Lwowa poszukując osób znajdujących się w potrzebie.
Wiktoria Charczenko, Prezes Fundacji Pomoc Polakom z Donbasu, opowiedziała o Fundacji, która od swojego powstania współpracuje z Zespołem Pomocy Kościołowi na Wschodzie. Zrelacjonowała drugą edycję projektu „Łączy nas Polska” dla rodzin z Donbasu. „Każdy grosz idzie na ludzi i dla ludzi, nic się nie marnuje, każdy grosz idzie do potrzebujących” – podkreśliła Wiktoria Charczenko.
Podczas środowej audiencji generalnej Papież Franciszek nawiązał do XX Dnia Modlitwy i Pomocy Materialnej Kościołowi na Wschodzie w pozdrowieniach skierowanych do Polaków. „Polecam wam to ważne dzieło i dziękuję wszystkim Polakom, którzy angażują się na rzecz sąsiadujących Kościołów, w duchu braterskiej miłości” – powiedział Franciszek.
Aktualnie Kościołowi za wschodnią granicą służy ponad 200 kapłanów diecezjalnych, ok. 300 kapłanów zakonnych, 320 sióstr zakonnych i 20 braci zakonnych z Polski oraz osoby świeckie. Do biura Zespołu napływają pisemne prośby z diecezji, parafii oraz ze zgromadzeń zakonnych pracujących na Wschodzie: z Litwy, Łotwy i Estonii, Białorusi, Ukrainy, Rosji, Kazachstanu i z krajów Azji Środkowej. W bieżącym roku zostało już zrealizowanych 340 próśb na kwotę 2.355.000 zł. Dzięki zebranym ofiarom udało się zorganizować letni wypoczynek dla dzieci i młodzieży, funkcjonowanie świetlic parafialnych, przedszkoli, domów dla osób starszych i domów samotnej matki, prace remontowo-budowlane oraz działalność charytatywną.