22 września 1994 r. w amerykańskiej stacji NBC wyemitowano pierwszy odcinek serialu „Przyjaciele”. Serial ten wkrótce uzyskał status kultowego.
„Przyjaciele” to jeden z najpopularniejszych amerykańskich seriali w historii. Jego emisja trwała 10 lat: od 1994 r. do 2004 r. W sumie nakręconych zostało 236 odcinków w 10 sezonach. „Przyjaciele” zdobyli 6 statuetek Emmy – najważniejszych nagród telewizyjnych, 1 Złoty Glob i ponad 50 innych nagród. Do dziś serial ten zarabia rocznie prawie 1 miliard dolarów.
Aktorzy – milionerzy
Udział w serialu „Przyjaciele” był dla aktorów grających główne role żyłą złota. Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry i David Schwimmer zarabiali początkowo po 22,5 tys. dolarów za odcinek, by po 8 latach wynegocjować gażę rzędu 1 miliona dolarów za odcinek.
Aktorzy „Przyjaciół” nadal zarabiają na serialu, w którym grali w latach 90-tych. Dzięki temu, że dostają oni 2 proc. z tytułu powtórek, co roku na ich konto wpływa 20 milionów dolarów. Wykorzystali też popularność już po zakończeniu serialu. Jennifer Aniston była np. w 2017 r. drugą najlepiej zarabiającą aktorką na liście Forbesa.
Serial nie pasujący do współczesności?
Powtórki serialu „Przyjaciele” wciąż biją rekordy popularności. Netflix miał zapłacić za roczną licencję na jego nadawania 100 milionów dolarów. Wciąż olbrzymią popularnością cieszą się serialowe gadżety. Do języka angielskiego weszło wiele powiedzonek z „Przyjaciół”. A na całym świecie powstało mnóstwo kawiarni wzorowanych na serialowej „Central Park”.
Mimo niesłabnącej popularności, „Przyjaciele” zostali uznani przez wielu za produkcję nieprzystającą do współczesnego świata. Głównie dlatego, że w serialu nie występują w głównych rolach mniejszości rasowe i seksualne. Serial też jest obecnie krytykowany, m.in. za żarty z osób homoseksualnych i transseksualnych. Jest to o tyle ironiczna sytuacja, że w czasach swojej emisji, „Przyjaciele” byli uważani za serial odważny obyczajowo.