Abp Stanisław Gądecki spotkał się we wtorek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski z dziennikarzami z 11 krajów europejskich. Rozmowa dotyczyła bieżących spraw Kościoła w Polsce, m.in. kwestii ochrony życia, małoletnich, uchodźców i ideologii LGBT.
Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski poinformowało PAP we wtorek, że po omówienia sytuacji Kościoła katolickiego w Polsce przez abpa Stanisława Gądeckiego dziennikarze zadawali pytania na interesujące ich tematy. W centrum zainteresowania przedstawicieli mediów zagranicznych była m. in. kwestia ochrony życia od poczęcia, ochrona małoletnich, uchodźców i ideologia LGBT.
Przewodniczący episkopatu zaznaczył, że Kościół zawsze broni życia człowieka i upomina się o prawo do życia dla najbardziej bezbronnych, którymi są dzieci pod sercem matek.
W kwestii nadużyć wobec nieletnich przez niektórych duchownych przewodniczący episkopatu podkreślił, że "nie tylko na poziomie ogólnopolskim, ale także w diecezjach są odpowiednie wytyczne i narzędzia, aby temu przestępstwu zapobiegać".
Odnosząc się do pytań na temat przyjmowania uchodźców, abp Gądecki zaznaczył, że Kościół w Polsce "jest w jedności z Kościołem powszechnym i papieżem Franciszkiem. Przypominał, że decyzja o tym, ilu uchodźców może przyjąć dany kraj, zależy od jego rządu. Wspominał także, że Polska przyjęła około 2 mln osób z Ukrainy, które łatwo się integrują i pracują w wielu miejscach.
Na pytanie dziennikarza, na czym polega zagrożenie płynące z ideologii LGBT, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski odpowiedział, że "ideologia ta stoi w sprzeczności z wartościami chrześcijańskimi".
Dziennikarze z zagranicy byli również zainteresowani stosunkiem przedstawicieli Kościoła w Polsce do polityki krajowej i unijnej.
"Kościół nie utożsamia się z żadnym ugrupowaniem politycznym. Nie jest po stronie prawicy, lewicy ani po stronie centrum. Kościół winien stać po stronie Ewangelii" - podkreślił abp Gądecki. Co do zbliżających się wyborów przewodniczący episkopatu Polski powiedział, że "Kościół zachęca do popierania osób, które reprezentują wartości chrześcijańskie".
Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele mediów z Francji, Włoch, Szwecji, Belgii, Danii, Węgier, Serbii, Irlandii, Holandii, Portugalii i z Wielkiej Brytanii.