Po przejściowych kłopotach Hindusi rozpoczęli misję księżycową. Statek kosmiczny Chandraayan-2 ma wylądować na księżycu we wrześniu.
Początek misji planowany był na połowę lipca. Jednak na godzinę przed startem wykryto usterkę w rakiecie nośnej GSLV. Ostatecznie do startu indyjskiej misji księżycowej doszło 22 lipca z kosmodromu Satish Dhawan. Celem misji Chandraayan-2 ma być rejon południowego bieguna księżyca. Indyjski statek kosmiczny ma dotrzeć tam 7 września. Jeśli to się uda, Indie będą czwartym krajem, po USA, Rosji i Chinach, które umieszczą pojazd kosmiczny na Srebrnym Globie.
Kosmiczne ambicje Indii
Indyjski program kosmiczny sięga swoją historią do lat 60-tych XX w. W 1969 r. stworzono Indyjską Organizację Badań Kosmicznych. Pierwszy indyjski sztuczny satelita pojawił się na orbicie okołoziemskiej w latach 70-tych, a pierwsza indyjska rakieta wystartowała w latach 80-tych. W 2008 r. wysłano na orbitę księżycową pierwszą indyjską misję - Chandrayaan-1, a w 2013 r. wystartowała pierwsza indyjska misja międzyplanetarna – Mars Orbiter Mission.
Hindusi planują też załogową eksplorację kosmosu. Pierwszy, indyjski załogowy lot w kosmos planowany jest na 2021 r. W tym celu dokonano już pierwszych prób z wyniesieniem na orbitę kapsuły Space Capsule Recovery Experiment. Kapsułę udało się też bezpiecznie sprowadzić na Ziemię, co wykazało umiejętności Hindusów w obszarze załogowej eksploracji kosmosu.
Nowa potęga gospodarcza
Kosmiczne ambicje Indii znacząco wzrosły po rozpoczęciu dynamicznego wzrostu gospodarczego w latach 90-tych. Dzięki rynkowym reformom Indie stały się jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek na świecie. W ostatnich latach kraj ten notował wzrost gospodarczy rzędu 7, 8 a czasami nawet 9 proc. Niektóre prognozy wskazują, że Indie mogą w do połowy wieku wyprzedzić USA pod względem PKB.
Hindusi osiągają sukcesy nie tylko w obszarze przemysłu kosmicznego. Indie są jednym z ważniejszych producentów leków, odpowiadając za 8 proc. światowych dostaw w tym sektorze. Duże znaczenie dla tego kraju ma też produkcja samochodów. Koncern Tata Motors jest jedną z największych na świecie firm motoryzacyjnych. Szybko rośnie też znaczenie Indii w światowym rynku usług IT, głównie dzięki młodej i dobrze wykształconej sile roboczej.
Mimo oczywistych sukcesów, Indie wciąż borykają się z wieloma problemami gospodarczymi. Prawie jedna czwarta Hindusów żyje poniżej granicy ubóstwa. Wciąż połowa z nich pracuje w sektorze rolnictwa. Słabo rozwinięta jest służba zdrowia i opieka socjalna. Poziom analfabetyzmu w Indiach wciąż jest jednym z najwyższych na świecie.
Indie dużą część swoich sukcesów osiągają dzięki skali swojej gospodarki. Naród liczący ponad miliard ludzi jest bez problemu wyasygnować środki na misję kosmiczne. Z drugiej strony, trudno jest szybko zbudować dobrze działającą służbę zdrowia dla miliarda ludzi. Niezaprzeczalny jest jednak fakt, że Indie bardzo szybko się rozwijają, i musimy liczyć się z jego ambicjami, w tym ambicjami kosmicznymi.