Aptekarze apelują o dołączenie klauzuli sumienia do ustawy o zawodzie farmaceuty - informuje wtorkowy "Nasz Dziennik".
"Przygotowany przez resort zdrowia projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, który trafił do konsultacji publicznych, nie zawiera zapisu o klauzuli sumienia dla tej grupy zawodowej. Dlatego Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski zaapelowało o zgłaszanie uwag w tym względzie" - czytamy w "Naszym Dzienniku".
Jak podaje gazeta, zrzeszeni w stowarzyszeniu farmaceuci chcieliby, żeby "aptekarz podczas wykonywania obowiązków służbowych, korzystając z klauzuli sumienia mógł odmówić wydania produktów i wyrobów, których stosowanie jest niezgodne z jego sumieniem".
Aktualnie pracownicy aptek mogą korzystać z prawa do powołania się na klauzulę sumienia, "jednak wielu farmaceutów nie korzysta ze swojego prawa ze względu na napotkane trudności: pracodawca nie chce się zgodzić, szykany i nieprzyjemności, a nawet zdarzają się zwolnienia z pracy z tego powodu. Są duże naciski społeczne, by uniemożliwić farmaceucie pracę zgodną z sumieniem" - czytamy w dzienniku.
"Według opinii Biura Analiz Sejmowych z 2017 r. +ustawowe uregulowanie zasad korzystania z klauzuli sumienia przez farmaceutów i techników farmacji jest w świetle Konstytucji i prawa międzynarodowego nie tylko dopuszczalne, ale wręcz nakazane. Brak zagwarantowanej prawnie możliwości powołania się na sprzeciw sumienia przez farmaceutów może powodować naruszenie zasady ochrony godności człowieka i wynikającej z niej konstytucyjnej wolności do działania w zgodzie z własnym sumieniem+" - przytacza "Nasz Dziennik".