Polacy stworzyli system, który jest w stanie budować gospodarkę dobrobytu - mówił w czwartek Bill Clinton, były prezydent USA. Priorytetem polityki gospodarczej będzie wspieranie odpowiednich warunków lokowania kapitału zagranicznego w Polsce - wskazał premier Mateusz Morawiecki.
Morawiecki w liście podziękował Związkowi Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) za organizację spotkania. Wyraził wdzięczność za "wkład w dzielenie się doświadczeniami oraz najlepszymi praktykami" w Europie Środkowej i Wschodniej.
Podkreślał rozwój i wzrost zatrudnienia w Polsce m.in. w sektorze badań i rozwoju (R&D), centrów usług wspólnych (SSC) i technologii informacyjnych.
"Nie mówiłbym o pozytywnym rozwoju i wzroście polskiej gospodarki gdyby nie było waszej obecności i aktywności w Polsce" - napisał Morawiecki. Dodał też, że "potrzebujemy siebie nawzajem, by osiągnąć wspólny cel - owocny i stabilny rozwój Polski".
W ocenie Morawieckiego "rządowe instytucje potrzebują otwartych partnerów biznesowych, a partnerzy biznesowi potrzebują urzędników rządowych, by upewniać się, że ich potrzeby są realizowane".
"Myślę, że razem możemy spowodować, że usługi biznesowe będą jeszcze szybciej rozwijającą się branżą w naszym kraju przez przenoszenie waszego zainteresowania na miasta średniej wielkości, gdzie wiele wykwalifikowanych osób żyje mierząc się z problemem znalezienia odpowiedniej pracy. Wsparcie naszego rządu pomoże temu celowi bardziej niż kiedykolwiek. Będzie to zależało nie tylko od lokalizacji inwestycji, ale także od jej charakteru i jakości utworzonych miejsc pracy. Mam nadzieję, że podjęte kroki zapewnią dalszy dobrobyt i konkurencyjność" - napisał w liście.
Z kolei przemawiająca w czwartek na kongresie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewcz podkreśliła potrzebę dobrej współpracy między sektorem publicznym i prywatnym, zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej.
Mówiła, że "oczekiwania społeczne i trendy technologiczne wpływają na współczesną politykę w bezprecedensowy sposób, a obywatele wzywają rządy do podjęcia zdecydowanych działań w celu ochrony społeczeństw i rozwiązywania problemów".
Jej zdaniem potrzebne są przepisy, które tworzą standardy, promują jakość, dobrą współpracę między sektorem publicznym i prywatnym, zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej. "Potrzebujemy lobbingu, który wychodzi poza wąskie interesy państw i biznesu, a który analizuje wszystkie społeczne i ekonomiczne koszty i korzyści wynikające z cyfryzacji naszego życia, gospodarki czy działań politycznych" - powiedziała Emilewicz.
Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii podkreśliła, że ostatnie 15 lat to okres, w którym polska gospodarka skutecznie wkroczyła do globalnych łańcuchów produkcji i stała się integralną częścią europejskiej gospodarki we wszystkich jej wymiarach.
Jak mówiła, z efektów wzrostu gospodarczego powinni korzystać wszyscy obywatele, a usługi publiczne powinny mieć wysoki standard, sprawiedliwość społeczna zaś powinna być czymś więcej niż tylko hasłem. W ocenie Emilewicz kluczem do osiągnięcia tego celu jest wzmocnienie sektora MŚP i rozwój kompetencji cyfrowych.