W Czechach wykonano wierną podobiznę głowy najbardziej znanego w świecie czeskiego świętego, Jana Nepomucena. W 1393 r. poniósł on męczeńską śmierć w obronie tajemnicy spowiedzi. Zrzucono go z Mostu Karola do Wełtawy. Jest patronem spowiedników i mostów, a także orędownikiem w czasie powodzi. Jego kult jest szczególnie silny w granicach dawnego imperium Habsburgów.
Przy okazji obchodzonej niedawno rocznicy śmierci św. Jana Nepomucena przedstawiono wierną podobiznę jego twarzy. Na życzenia Muzeum z Nepomuku, rodzinnego miasta świętego, Centrum Antropologii Kulturowej przy Muzeum Etnograficznym w Brnie wykonało popiersie świętego. Uczeni nie mogli obecnie wykorzystać relikwii znajdujących się w praskiej katedrze, dlatego użyli zdjęć z roku 1972, gdy po raz ostatni otwarto jego grobowiec.
Św. Jan Nepomucen jest najbardziej znanym czeskim świętym. Na świecie istnieje około 66 tysięcy jego wizerunków. Przy okazji tworzenia popiersia określono również jego wzrost, który miał wynosić 169 cm. Patron mostów i orędownik w czasie powodzi może teraz liczyć na bardziej wierne wizerunki.
Udany eksperyment z tworzeniem podobizny twarzy św. Jana Nepomucena zachęcił uczonych do wykonania podobizny św. Wojciecha. W tym przypadku będzie możliwe wykorzystanie czaszki świętego, która zdeponowana jest w praskiej katedrze św. Wita, Wacława i Wojciecha. Uczeni chcą na wstępie wykonać fotografię w formacie 3D, a potem przygotować podobiznę głowy w jej naturalnej wielkości. Zatem za kilka miesięcy możemy oczekiwać stworzenia wiernego wizerunku św. Wojciecha, patrona Czech i Polski.