Na początku kapłaństwo było dla niego jedynie szansą na zrobienie kariery

Przeżył wstrząs i zaczął gorliwie służyć najuboższym.

Urodził się w 1581 r. jako trzecie z sześciorga dzieci, w biednej, wiejskiej rodzinie. Jego dzieciństwo było pogodne, choć od najmłodszych lat musiał pomagać w ciężkiej pracy w gospodarstwie i wychowywaniu młodszego rodzeństwa. Po ukończeniu szkoły Wincenty podjął studia teologiczne w Tuluzie. W wieku 19 lat został kapłanem; kapłaństwo było dla niego jedynie szansą na zrobienie kariery. Chciał w ten sposób pomóc swojej rodzinie. 

Dwa lata spędził w niewoli w Afryce. Ostatecznie udało mu się powrócić do Francji. W tym czasie odwiedził też Rzym i Awinion. Przeżywał ogromny kryzys religijny. Był skoncentrowany wyłącznie na tym, co może osiągnąć jedynie własnymi siłami. Zmianę w jego sposobie myślenia przyniosły dopiero lata 1608-1620. 



Odtąd Wincenty zaczął gorliwie służyć ubogim i pokrzywdzonym. Głosił im Chrystusa i prawdę odnalezioną w Ewangelii. Zgromadził wokół siebie kilku kapłanów, którzy w sposób bardzo prosty i dostępny głosili ubogim Słowo Boże. W ten sposób w 1625 r. powstało Zgromadzenie Księży Misjonarzy - lazarystów. 

Św. Wincenty w sposób szczególny dbał o przygotowanie młodych mężczyzn do kapłaństwa. Organizował specjalne rekolekcje przed święceniami, powołał do życia seminaria duchowne. Przez wiele lat był członkiem Rady Królewskiej - tzw. Rady Sumienia, której podlegały wszystkie sprawy Kościoła. Zajmując tak wysokie stanowisko pozostał cichy i skromny. 

Św. Wincenty zmarł w 1660 r. w wieku 79 lat. Został beatyfikowany w 1729 r., a kanonizowany w 1737 r. 

W ikonografii św. Wincenty a Paulo przedstawiany jest w długiej szacie zakonnej i szerokim płaszczu. Jego atrybutami są: anioł, dziecko w ramionach, dziecko u stóp i krucyfiks.

« 1 »