Meksyk jest kolejnym krajem, w którym episkopat przygotował specjalny „Protokół ochrony nieletnich w przypadku nadużyć ze strony przedstawicieli Kościoła”. Jak podkreśla sekretarz meksykańskiego episkopatu sercem dokumentu jest ochrona dzieci i kultura prewencji.
Nadużycia wobec nieletnich są zbrodniami, które ze wszelkich sił muszą być karane zarówno przez prawo cywilne, jak i kanoniczne. Przypomina o tym świeżo opublikowany dokument, który, jak wskazuje bp Alfonso Miranda Guardiola, jest wyrazem zdecydowanego wcielania w życie przez Kościół w Meksyku polityki tolerancji zero wobec nadużyć. Sekretarz meksykańskiego episkopatu wskazuje, że na tej drodze Kościół stawia na transparentność i ochronę nieletnich. „Kultura prewencji musi iść w parze z dobrą selekcją kandydatów do kapłaństwa. Do tych dwóch zasad należy dopisać jeszcze odpowiednio przygotowaną drogę formacji w seminariach, pogłębioną o towarzyszenie duchowe i wsparcie psychologiczne” – wskazuje bp Miranda Guardiola.
Przyjęty Protokół jasno precyzuje zasady postępowania w przypadku pojawienia się oskarżenia o nadużycia. Natychmiast rozpoczyna się śledztwo, a o wszystkim informowane są odpowiednie władze cywilne i kościelne. Ma to fundamentalne znaczenie dla natychmiastowego rozpoczęcia procesu, zarówno cywilnego, jak i kanonicznego. „Naszym zamiarem jest nie tylko promowanie polityki tolerancji zero wobec nadużyć, ale także uczynienie wszystkiego co w naszej mocy, by nie powtórzyły się one nigdy więcej w przyszłości” – podkreśla sekretarz meksykańskiego episkopatu.