Dzień Flagi przypomina o szacunku dla symboli narodowych

Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przypomina nam o szacunku dla symboli narodowych. Flaga to znak jednoczący Polaków w kraju i za granicą - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Dodał, że jest to nasz znak rozpoznawczy, dzięki któremu mamy poczucie więzi i pielęgnujemy naszą tożsamość narodową. "Szanując własny symbol, szanujemy też symbole innych narodów" - podkreślił rzecznik KEP, nawiązując do obchodzonego 2 maja Dnia Flagi Narodowej.

"Flaga to jeden z najważniejszych symboli Polski. To znak jednoczący Polaków, wskazujący na naszą tożsamość. To powód do dumy i wyraz związku z ojczyzną" - powiedział rzecznik KEP. Dodał, że dzięki symbolom takim jak flaga narodowa możemy się również komunikować z innymi narodami oraz wspólnie przeżywać doświadczane wydarzenia. "Okazując szacunek dla symboli narodowych innych krajów, stajemy się realizatorami chrześcijańskiego rozumienia patriotyzmu" - zaznaczył ks. Rytel-Andrianik.

Zachęca jednocześnie, by szczególnie w takim dniu jak Dzień Flagi, sięgnąć do lektury dokumentu KEP "Chrześcijański kształt patriotyzmu". Czytamy w nim m.in. o szacunku dla symboli narodowych i o wartości przywiązania do nich. Dokument podkreśla, że "symboli narodowych i patriotycznych, za wierność którym nasi rodacy niejednokrotnie płacili najwyższą cenę, nie powinno się banalizować, lecz odnosić się do nich +z szacunkiem i pietyzmem+".

2 maja między świętami państwowymi: 1 maja (zwanym Świętem Pracy) i 3 maja (Świętem Narodowym 3 Maja) obchodzony jest Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego samego dnia obchodzony jest Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Święto Flagi RP zostało ustanowione przez Sejm w 2004 roku. Wybór tego dnia nie był przypadkowy, chodziło o dzień, w którym Polakom towarzyszą refleksje o szczytnych kartach historii Polski, wypełnienie wolnego dnia pomiędzy świętami narodowymi, oraz podkreślenie obchodów Światowego Dnia Polonii.

« 1 »