My podjęliśmy „ryzyko”, aby studiować teologię w dzisiejszych czasach, dlatego chcemy szukać odpowiedzi - mówi Mikołaj Grzenkowitz, prezes Koła Naukowego Teologów KUL, które organizuje kulowski Tydzień Eklezjologiczny już od 50 lat.
- Większość oczekuje od uniwersytetu dobrego przygotowania do zawodu. Uniwersytet zrezygnował współcześnie ze swej misji kulturowej, uniwersalnej. Jeżeli dodatkowo ideologia knebluje, krępuje dyskusję uniwersytecką, taką czy inną - to mamy koniec uniwersytetu - stwierdził. Przywołał również sytuację z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie odwołano pod wpływem protestów debatę bioetyczną, na którą zaproszono również Kaję Godek.
- Jak rozmawiać, jak argumentować, skoro to nie trafia? Potrzebujemy dziś specjalistów z bioetyki. Mamy przykład ks. prof. Michała Hellera, który jest kompetentny do dialogu ze światem nauki. Jako jeden z nielicznych. Pośrednikiem między teologią a współczesną nauką może być jedynie filozofia - zauważył ks. Perszon.
ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Pierwszy dzień Tygodnia Eklezjologicznego to również Msza św. Przewodniczył jej abp Stanisław Budzik, Wielki Kanclerz KUL. Koncelebrowali biskupi: Ignacy Dec, Andrzej Czaja oraz ks. prof. Andrzej Kiciński, prorektor KUL, ks. prof. Sławomir Nowosad, dziekan Wydziału Teologii KUL, oraz księża wykładowcy i studenci.
W słowie wstępnym ks. prof. A. Kiciński podkreślił, że prawdę się odkrywa, bo prawdy się nie tworzy. Natomiast w homilii abp S. Budzik zwracał uwagę w odniesieniu do Ewangelii dnia, że ludzie szukają Boga, gdy ten zapewnia chleb. Ale Bóg jest wspaniałomyślny i czyniąc cud rozmnożenia, daje coś więcej niż tylko chleb ziemski. Przywołując publikację „Rysopis kapłana” i słowa redaktora Janochy, zwrócił uwagę, że Kościół w Polsce znalazł się dziś w szczególnej sytuacji. Potem zwrócił uwagę na inny fragment dotyczący teologii lunarnej oraz na słowa wyjaśnienia kard. Kurta Kocha, a następnie Benedykta XVI. – Kościół nie ma innego światła, jak tylko to pochodzące od Chrystusa. Kościół świeci światłem Chrystusa, prawdziwego Heliosa - tak jak Księżyc świeci światłem Słońca. Dzięki tej świadomości Kościół może być także dzisiaj lampą na drodze współczesnego człowieka - zauważył. Zwrócił uwagę, że w związku ze zbliżającą się 40. rocznicą wyboru kardynała i profesora KUL Karola Wojtyły na stolicę św. Piotra należy przypominać jego naukę, zwłaszcza w odniesieniu do roli i misji uniwersytetu katolickiego. - Uniwersytet katolicki to dar dla świata, to także dar dla Kościoła - podsumował metropolita lubelski.
Przez cały tydzień na KUL-u z wykładami wystąpią cenieni i znani naukowcy. Pojawią się: ks. prof. Artur Malina, ks. prof. Henryk Witczyk, ks. prof. Paweł Bortkiewicz, ks. prof. Bogdan Częsz oraz wielu innych. Z wykładami wystąpili już księża biskupi: Ignacy Dec i Andrzej Czaja.
ks. Rafał Pastwa