Najnowszy sondaż CBOS.
64 proc. badanych dobrze ocenia działalność prezydenta Andrzeja Dudy, a 27 proc. ocenia ją źle - wynika z grudniowego sondażu CBOS. 57 proc. respondentów źle ocenia działania Sejmu, 29 proc. - dobrze. 47 proc. mówi źle o pracy Senatu, 29 proc. - pozytywnie.
CBOS zwrócił uwagę, że w grudniu, w porównaniu z listopadem, pogorszyły się notowania parlamentu. Poprawiły się z kolei oceny działalności głowy państwa.
Prezydenturę Andrzeja Dudy pozytywnie ocenia 64 proc. respondentów (co oznacza wzrost o 2 punkty procentowe od listopada), 27 proc. (spadek o 2 proc.) jest z niej niezadowolona. 9 proc. respondentów nie ma zdania nt. oceny działalności głowy państwa (tyle samo, ile w listopadzie).
"Pozytywnie o działalności głowy państwa najczęściej wypowiadają się wyborcy rządzącego ugrupowania, respondenci o orientacji prawicowej, natomiast z dezaprobatą - osoby popierające PO lub Nowoczesną oraz identyfikujące się z lewicą" - podkreśla CBOS.
Niezadowolenie z obecnej prezydentury częściej wyrażają również mieszkańcy największych aglomeracji (54 proc. negatywnych wskazań w miastach powyżej 500 tys. mieszkańców), badani nieuczestniczący w praktykach religijnych (54 proc. niezadowolonych) oraz uzyskujący najwyższe dochody (39 proc.).
Z kolei zadowolenie częściej niż przeciętnie deklarują mieszkańcy wsi (75 proc.), respondenci z wykształceniem podstawowym (82 proc.) oraz uczestniczący w praktykach religijnych przynajmniej raz w miesiącu. (73 proc.)
Pracę Sejmu dobrze ocenia 29 proc. badanych, co oznacza spadek o 2 punkty procentowe w porównaniu z badaniem sprzed miesiąca. Źle o działaniach izby niższej wypowiada się 57 proc. ankietowanych (wzrost o 3 punkty proc.). Zdania na temat pracy Sejmu nie ma 14 proc. badanych (spadek o 1 punkt procentowy).
W przypadku Senatu dobrze pracę tej izby - podobnie jak Sejmu - ocenia 29 proc. pytanych; bez zmian w porównaniu z listopadem. 47 proc. jest niezadowolonych z działania izby wyższej; oznacza to wzrost o 2 punkty procentowe. 24 proc. nie ma zdania w tej kwestii (o 2 punkty procentowe więcej niż w poprzednim badaniu).
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" (331) przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face-to-face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 1-7 grudnia 2017 roku na liczącej 925 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.