Wielka modlitwa różańcowa odbędzie się w sobotę w całym kraju. Na granicach, górskich szlakach, ale także w kościołach, kaplicach i domach – kilka milionów Polaków odmówi Różaniec. To największe wydarzenie modlitewne w Europie po Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. – podkreśla rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Różaniec do Granic odbędzie się 7 października, w święto Matki Bożej Różańcowej. Na granice Polski udadzą się pielgrzymi, którzy w ponad 300 kościołach stacyjnych będą uczestniczyli o godz. 11.00 w Mszach św., a następnie o godz. 14.00 odmówią Różaniec. Relacje będzie można śledzić m.in. w mediach społecznościowych pod adresem: #RozaniecDoGranic. Zainteresowanie tym wydarzeniem przerosło oczekiwania organizatorów, którzy są osobami świeckim. Zaznaczają, że jest to modlitwa o pokój w Europie i na świecie, by burzyć mury nienawiści i wrogości.
„Zachęcamy także do modlitwy w domach. Wiemy też, że wiele parafii organizuje specjalne nabożeństwa. O modlitwę różańcową prosiła Maryja podczas objawień w Fatimie i Gietrzwałdzie, których 100. i 140. rocznicę obchodzimy w tym roku” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.
Rzecznik episkopatu przypomniał także, że św. Jan Paweł II mówił, że Różaniec jest jego ukochaną modlitwą. „Ojciec Święty zwracał uwagę na prostotę, ale zarazem głębię Różańca. Podkreślał, że aby go odmawiać, potrzebna jest pokora, na co wskazywało także wielu świętych”.
Dziesiątki tysięcy Polaków zapisało się już do udziału w "Różańcu do granic", a ich liczba ciągle rośnie. Grafika pokazuje kościoły stacyjne we wszystkich polskich diecezjach granicznych