Wszystkie dzieci Trumpa

Donald Trump zdecydował o przerwaniu programu, który chronił dzieci nielegalnych imigrantów przed deportacją. Bardzo głupi pomysł na… relokację.

 

Deferred Action for Childhood Arrivals. W skrócie DACA. To program, który w 2012 roku wprowadziła administracja Baracka Obamy. Jeden z niewielu rozsądnych projektów byłego prezydenta właśnie został odstawiony do archiwum za pomocą jednego podpisu Donalda Trumpa. DACA był programem dość logicznym w założeniach: ponieważ dzieci imigrantów nie podjęły świadomej i dobrowolnej decyzji o przeprowadzce do USA, nie mogą odpowiadać za decyzję podjętą przez rodziców. Dlatego też przyjęto przepisy, które mówiły, że dzieci, które przybyły do Stanów Zjednoczonych przed 16. rokiem życia, będą miały prawo do dalszej nauki i legalnej pracy. Przywilej ten przysługiwał wyłącznie tym dzieciom, które nie były notowane za przestępstwa i uczęszczały do szkoły. Ta klauzula wybijała argument przeciwnikom, którzy obawiali się, że władze będą związane tymi przepisami w postępowaniu wobec osób łamiących prawo i lekceważących edukację szkolną.

Trudno zrozumieć i zaakceptować tę decyzję Trumpa. Mądrze i błyskawicznie zareagował na nią amerykański episkopat. Konferencja Episkopatu USA wydała oświadczenie: „Ta decyzja zrywa z naszą historią, ukazuje brak miłosierdzia i dobrej woli, stanowi wyraz krótkowzrocznej wizji przyszłości” – napisali biskupi. Jeszcze dosadniej wyraził to arcybiskup Nowego Jorku, kard. Timothy Dolan: „Jako duszpasterz muszę wam powiedzieć, że ci marzyciele nie są przestępcami, obcymi, intruzami, oni są nami, to nasi ludzie! Demonizowanie tych osób poprzez określanie ich mianem zagrożenia lub terrorystów przeczy Biblii, Ameryce, Nowemu Jorkowi i zwykłej przyzwoitości” – mówił nie kryjąc emocji podczas specjalnej konferencji prasowej. Dodatkowo skomentował decyzję Trumpa w specjalnym oświadczeniu: „Ta decyzja to odwrót od ideałów, na których zbudowany został nasz ukochany kraj”. Również Siostry Miłosierdzia, które przez 20 dni prowadziły czuwanie modlitewne przed Białym Domem w intencji utrzymania polityki migracyjnej, wydały oświadczenie: „Nie będziemy się bezczynnie przyglądały temu, jak z beneficjentów DACA, ich rodzin, pozostałych nieudokumentowanych imigrantów, a także innych grup wykluczonych, czyni się kozły ofiarne i oskarża się ich o spowodowanie problemów ekonomiczno-społecznych, które targają naszym krajem”.

Tak jak smuci i oburza decyzja Trumpa, tak cieszy zdecydowana i jednoznaczna reakcja Kościoła w USA. Zwłaszcza głos kard. Dolana brzmi wyjątkowo szczerze i wiarygodnie, bo wcześniej nie miał oporów, by pochwalić Donalda Trumpa za jego akcję na rzecz obrony życia nienarodzonych dzieci. Pamiętamy przecież, że jedną z pierwszych decyzji obecnego prezydenta USA było podpisanie ustawy zakazującej finansowania największej organizacji proaborcyjnej Planned Parenthood i lobbowania aborcji za granicą. Dobrze więc, że tym razem, gdy decyzja o przerwaniu programu chroniącego dzieci imigrantów przed deportacją kłóci się nie tylko ze zdrowym rozsądkiem, ale też z wartościami chrześcijańskimi, których obrońcą ogłosił się Donald Trump, i kard. Kiej Dolan i cały amerykański episkopat mają odwagę powiedzieć wyraźnie: to jest obce i chrześcijaństwu, i amerykańskiej tradycji.

« 1 »

Jacek Dziedzina Jacek Dziedzina Zastępca redaktora naczelnego, w „Gościu” od 2006 roku, specjalizuje się w sprawach międzynarodowych oraz tematyce związanej z nową ewangelizacją i życiem Kościoła w świecie; w redakcji odpowiada m.in. za kierunek rozwoju portalu tygodnika i magazyn "Historia Kościoła"; laureat nagrody Grand Press 2011 w kategorii Publicystyka; ukończył socjologię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, pracował m.in. w Instytucie Kultury Polskiej przy Ambasadzie RP w Londynie, prowadził również własną działalność wydawniczą.