Wolna niedziela jest podstawowym prawem, jakie przysługuje wszystkim ludziom, każdemu pracownikowi – powiedział abp Stanisław Gądecki, podsumowując dla KAI poranną część obrad zebrania Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze. Podkreślił, że „w obronie wolnej niedzieli istnieje potrzeba mobilizacji wszystkich sił społecznych, zarówno związków zawodowych jak i stowarzyszeń katolickich”.
Przewodniczący Episkopatu poinformował, że postulat wolnej od pracy niedzieli jako dnia świętego jest „oczywistą ciągłością w nauczaniu Kościoła”. Przyznał, że nie jest rolą Episkopatu wypowiadanie się jaki winien być ostateczny kształt ustawy sejmowej, natomiast rolą Kościoła jest obrona „samej istoty prawdy o odpoczynku niedzielnym”.
Przewodniczący Episkopatu nawiązując do złożonego w Sejmie przez „Solidarność” projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę, zauważył, że niestety „nie widać na razie woli politycznej rozwiązania tego problemu”. W takiej sytuacji – jego zdaniem - zarówno związek zawodowy „Solidarność” jak i stowarzyszenia katolickie „powinny mocno popierać prawa człowieka, a wśród nich prawo do odpoczynku w niedzielę”.
Wyjaśnił, że potrzeba głosu społecznego w sprawie wolnej niedzieli, gdyż politycy zawsze się z tym liczą.
Abp Gądecki poinformował również, że biskupi dyskutowali nad zgłoszonym przez zespół kierowany przez bp. Jana Wątrobę projektem „Wytycznych KEP dotyczących duszpasterstwa małżeństw i rodzin po adhortacji Amotis laetitia”. Dodał, że ostateczny ich projekt – uwzględniający uwagi i postulaty biskupów - powinien zostać zgłoszony do 15 września. Zapewnił, że w Wytycznych „zostanie potwierdzone tradycyjne nauczanie Kościoła o nierozerwalności małżeństwa i nie może być ono ani zanegowane, ani przekreślone”.