Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin powiedział w piątek, że papież Franciszek wyraził zadowolenie z "pozytywnych rezultatów" jego wizyty w Moskwie. Podkreślił, że przywódcy Rosji muszą przedkładać interesy pokoju ponad wszelkie inne.
W wypowiedzi dla watykańskich mediów kardynał Parolin oświadczył, że dla papieża nadzwyczaj ważne są wszystkie okazje do prowadzenia dialogu. "Jest zatem bardzo zadowolony, kiedy robi się kroki naprzód" - dodał sekretarz stanu, który w czasie czterodniowej wizyty w Rosji spotkał się z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem, prezydentem Władimirem Putinem i ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem.
Swe rozmowy w Moskwie i Soczi w tym tygodniu uznał za "znaczące i konstruktywne". "Cechował je klimat serdeczności, słuchania drugiej strony, szacunku" - ocenił.
"Rosja z racji swego położenia geograficznego, swej historii, kultury, przeszłości i teraźniejszości odgrywa ważną rolę we wspólnocie międzynarodowej, w świecie. Spoczywa zatem na niej szczególna odpowiedzialność za pokój" - mówił kardynał Parolin.
Oświadczył następnie: "Zarówno na kraju, jak i na jego przywódcach spoczywa wielka odpowiedzialność za budowę pokoju i muszą oni naprawdę podjąć wysiłki, aby nadrzędne interesy pokoju przedłożyli ponad wszelkie inne interesy".
Kardynał Parolin poinformował, że rozmawiał z przedstawicielami władz rosyjskich o kwestii zwrotu niektórych kościołów katolickich, skonfiskowanych w czasach komunizmu. "Wciąż nie zostały one oddane wspólnocie katolickiej, która potrzebuje odpowiednich miejsc kultu" - zauważył.
Odnosząc się do swych rozmów z patriarchą Cyrylem i szefem dyplomacji patriarchatu, metropolitą Hilarionem watykański dostojnik uznał, że istnieje wola dalszego "wspólnego podążania". Zaznaczył, że nową fazę relacji otworzyło spotkanie Cyryla i papieża Franciszka w lutym 2016 roku na Kubie.
"Współpraca może obejmować różne obszary i różne poziomy; od kulturowej po akademicką i humanitarną" - wskazał sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej.
Podkreślił, że wiele miejsca położono w trakcie jego rozmów w Moskwie na kwestię zaangażowania Kościoła katolickiego i rosyjskiej Cerkwi w obliczu konfliktów trwających na świecie. Oba Kościoły mogą, jak dodał, nieść znaczącą i skuteczną pomoc humanitarną.
Według relacji kardynała Parolina w czasie jego rozmów poruszone też zostały trudne kwestie w relacjach między obu Kościołami; w taki sposób - jak wyjaśnił - by nadać im pozytywny sens i "poszukiwać kwestii, które łączą oraz rozwiązań dla problemów".