Zginęli, bo ukrywali Żydów.
Rafał Wieczyński, twórca filmu „Popiełuszko. Wolność jest w nas" wyreżyseruje film fabularny o zamordowanej przez Niemców rodzinie Ulmów z Markowej. Wieczyński już wcześniej poświęcił Ulmom film dokumentalny „Świat Józefa”.
W czasie okupacji Józef i Wiktoria Ulma, rodzice szóstki dzieci, przyjęli pod swój dach ośmioro Żydów z rodziny Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów. Zdradzeni, zginęli tragicznie z rąk niemieckich okupantów 24 marca 1944 roku.
- Film nosi tytuł „Spójrz mi w oczy” i jego głównym tematem jest miłość wystawiona na próbę przez dramatyczne wydarzenia wojny – powiedział Rafał Wieczyński - Bohaterowie, muszą rozstrzygnąć dylematy: czy mogę narażać własną rodzinę, żeby ratować obcych, czy mogę narażać obcych, żeby ratować siebie?
- Chcemy pokazać bogactwo kulturowe tamtego świata i dwóch żyjących obok siebie społeczności, polskiej i żydowskiej. – wyjaśnia ideę filmu Julita Świercz-Wieczyńska, producentka „Spójrz mi w oczy” - Opowiemy o skomplikowanych relacjach polsko-żydowskich w okresie międzywojennym i w czasie II wojny światowej.
Wieczyńscy chcą uczynić historię Ulmów znaną i zrozumiałą na całym świecie, dlatego przygotowują realizację w koprodukcji międzynarodowej.
Edward Kabiesz Dziennikarz działu „Kultura”, w latach 1991–2004 prezes Śląskiego Towarzystwa Filmowego, współorganizator wielu przeglądów i imprez filmowych, współautor bestsellerowej Światowej Encyklopedii Filmu Religijnego wydanej przez wydawnictwo Biały Kruk.