- Bronić, integrować i przyjmować trwałe rozwiązania - to wskazówki papieża Franciszka na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy - mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Kościół katolicki obchodzi w niedzielę 15 stycznia Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy. Z tej okazji rzecznik Konferencji Episkopatu Polski przypomniał o działaniach Kościoła katolickiego w Polsce na rzecz uchodźców oraz o orędziu papieża Franciszka przygotowanym z okazji tego dnia, w którym papież daje trzy wskazówki: bronić, integrować i przyjmować trwałe rozwiązania, a także zwraca szczególną uwagę na nieletnich imigrantów i uchodźców.
Papież wyznacza także - pisze ks. Rytel-Andrianik - ochronę nieletnich przed wyzyskiem i współczesnym niewolnictwem jako zadanie na najbliższy rok.
"Papież bardzo realistycznie podkreśla, że nie wystarczy tylko współpraca oparta na wymianie informacji, co często robią organizacje międzynarodowe, ale trzeba podjąć konkretne działania. W przeciwnym razie dzieci łatwo padają ofiarą ludzi bez skrupułów" - napisał rzecznik KEP.
Z okazji Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy ks. Rytel-Andrianik przypomniał także o działaniach Caritas i Papieskiego Stowarzyszenia "Pomoc Kościołowi w Potrzebie", które na prośbę KEP organizują pomoc uchodźcom.
Jednym ze sposobów takiej pomocy - pisał ks. Rytel-Andrianik - jest program Caritas "Rodzina Rodzinie", dzięki któremu można wesprzeć wybraną rodzinę poszkodowaną w konflikcie syryjskim. Akcję zainaugurował wspólnie z przedstawicielami Caritas Polska przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, który jako pierwszy wsparł - poprzez tę akcję - potrzebujących.
Jak przypomniał ks. Rytel-Andrianik, już po raz kolejny polscy biskupi, we współpracy z Papieskim Stowarzyszeniem "Pomoc Kościołowi w Potrzebie", zorganizowali w drugą niedzielę listopada zbiórkę funduszy na rzecz potrzebujących Syryjczyków. Dzięki hojności Polaków objęto pomocą tysiące osób, m.in. w osiedlach dla uchodźców.
Rzecznik KEP zaznaczył, że oprócz pomocy materialnej wierni modlą się o pokój na Bliskim Wschodzie i o trwałe rozwiązania, które pozwolą osobom poszkodowanym jak najszybciej wrócić do normalnego życia.
W orędziu na Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy Ojciec Święty zwrócił szczególną uwagę na dzieci, które - jak pisze - "są trzykrotnie bezbronne, ponieważ są nieletnie, ponieważ są cudzoziemcami i ponieważ są bezradne, kiedy z różnych powodów zmuszone są żyć z dala od ojczyzny, oddzielone od miłości rodzinnej".