Czy w Dubaju powstanie pierwszy na świecie superszybki tunel komunikacyjny?
Miasto Dubaj ogłosiło na szczycie najwyższego budynku świata, wieżowca Burj Khalifa, że nawiązało współpracą z amerykańską firmą Hyperloop One rozważając potencjalną możliwość wybudowania superszybkiego tunelu komunikacyjnego.
Hyperloop One to rodzaj superszybkiego, niemalże futurystycznego, transportu. Pojazd z pasażerami umieszczony jest w tubie w warunkach niskiego ciśnienia, co zmniejsza również nieprzyjemne odczucia podczas podróżowania. Hyperloop One może rozwinąć zawrotną prędkość do 1220 km/h - to szybciej niż przelot samolotem pasażerskim - a sam pojazd w tubie nieznacznie lewituje nad torem.
Cały system wykorzystuje napęd elektryczny. Jest szybki, bezpieczny, eliminuje błąd pilota, warunki atmosferyczne i ma niewielki wpływ na zanieczyszczenie środowiska.
Kontrakt Dubaju z Hyperloop One zakładałby wybudowanie tunelu komunikacyjnego między Dubajem i Abu Dabi. Twórcy nowoczesnej technologii oceniają, że przejazd tubą odcinka 123 km, który dzieli oba miasta zająłby zaledwie... 12 minut. Miasto Dubaj zapowiedziało, że budowa Hyperloop One najprawdopodobniej rozpocznie się w przeciągu pięciu lat.
Podobny kontrakt na budowę systemu Hyperloop zainicjowano również w Europie. Planuje się budowę systemu komunikacyjnego łączącego Bratysławę na Słowacji, Wiedeń, Austrię, Budapeszt i Węgry. Autorzy projektu zakładają zakończenie pierwszych prac budowlanych do 2020 roku. Koszt takiej budowy to ok. 200-300 mln dolarów.
Poniżej: filmik prezentujący technologię Hyperloop One.
Hyperloop One 11.8.16 teaser
Hyperloop One
lk /dailymail