Papież nawiązał do historii dobrego łotra.
- Nawet w najgłębszej ciemności możemy powierzyć siebie Bożemu miłosierdziu - zauważył papież Franciszek podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Ojciec Święty nawiązał do fragmentu Ewangelii św. Łukasza, w którym mowa jest o przebaczeniu jakiego Pan Jezus udzielił „dobremu łotrowi” na krzyżu.
Analizując postawę pierwszego z łotrów papież nawiązał do trwającego w Kościele Jubileuszu Miłosierdzia. Zauważył, że jest to czas łaski i miłosierdzia dla wszystkich, dobrych i złych, tych, którzy są zdrowi i tych, którzy cierpią.
TŁUMACZENIE:
„Osobom przykutym do szpitalnego łóżka, zamkniętym w więzieniu, ludziom, którzy znaleźli się w pułapce wojny mówię: patrzcie na krzyż; Bóg jest z wami, pozostaje z wami na krzyżu i daje się wszystkim jako Zbawiciel”.
Franciszek zaznaczył, że „dobry łotr” przypomina zasadniczą postawę, otwierającą na zaufanie do Boga: „świadomość Jego wszechmocy i Jego nieskończonej dobroci”.
TŁUMACZENIE:
„W ten sposób dobry łotr staje się świadkiem łaski; wydarzyło się coś nie do pomyślenia: Bóg umiłował mnie tak bardzo, że umarł za mnie na krzyżu. Wiara tego człowieka jest owocem łaski Chrystusa, jego oczy kontemplują na krzyżu miłość Boga wobec niego.”
Komentując natomiast prośbę „dobrego łotra”, by Pan Jezus pamiętał o nim, gdy przyjdzie do swego królestwa papież Franciszek zauważył, że potrzebą człowieka jest bliskość Boga. Zaznaczył, że jest on wzorem chrześcijanina powierzającego się Jezusowi oraz Kościoła, który w liturgii wiele razy przyzywa Boga mówiąc: „Pamiętaj ... wspomnij ...”.
Papież pozdrowił także Polaków. „Witam serdecznie obecnych tu Polaków. Jutro w liturgii przypada święto świętych Archaniołów: Michała, Gabriela i Rafała. „Są oni duchami służebnymi, posyłanymi na pomoc tym, którzy mają odziedziczyć zbawienie”. Miejmy głębokie poczucie ich niewidzialnej obecności. Prośmy w modlitwie, by w każdej chwili przypominali nam o obecności Boga, wspierali w walce ze złem, prowadzili nas bezpiecznie po drogach życia. Zawierzajmy im samych siebie, naszych bliskich i ważne dla nas sprawy. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.”