21 września Komisja ds. Społecznych podczas sesji plenarnej Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy ponownie odrzuciła nowy projekt rezolucji legalizujący surogację, autorstwa Petry de Sutter. Tym samym zaproponowała opracowanie rekomendacji „Europejskie wytyczne w celu ochrony praw dziecka w związku z macierzyństwem zastępczym”.
To na razie jedynie projekt rekomendacji, który będzie potrzebował zatwierdzenia przez Komitet Ministrów i samą Komisję, której kolejne zgromadzenie odbędzie się w Strasburgu w dniach 10-14 października br.
To z jednej strony dobre wieści, ponieważ Komisja nie zatwierdziła jakiejkolwiek akceptacji macierzyństwa zastępczego. Z drugiej jednak strony widzimy, że Rada Europy powstrzymuje się jak do tej pory od wyraźnego potępienia tych praktyk jako działań, które poważnie naruszają ludzką godność.
„Nie sądzimy, by członkowie Komisji okazali się tchórzami, ale ufamy, że wyrażą oni silny sprzeciw wobec praktyki macierzyństwa zastępczego, zalecając wszystkim państwom, aby jej zakazali”, powiedział Antoine Renard, przewodniczący Federacji Europejskich Stowarzyszeń Rodzin Katolickich (FAFCE). W rzeczywistości obecny tekst rekomendacji jest bardzo niejednoznaczny i pozostawia wiele niejasności w kwestii jak chronić prawa dzieci i walczyć z surogacją. Jeżeli prawa dzieci w odniesieniu do praktyk macierzyństwa zastępczego muszą być chronione, dlaczego w tych rekomendacjach po prostu ich nie zakazać?
„Jesteśmy zaniepokojeni, że obecny projekt nie rozwiązuje podstawowych problemów związanych z praktykami surogacji, która sprawia, że dziecko staje się towarem, a kobieta traktowana jest instrumentalnie”, podkreślił A. Renard. Wezwał on wszystkich członków Zgromadzenia, aby wzięli pod uwagę i wysłuchali głosów ponad 110 tys. obywateli, którzy w petycji No Matternity Traffic wypowiedzieli swój sprzeciw wobec macierzyństwa zastępczego.
Projekt rekomendacji jest już dostępny online. Data głosowania (między 10 a 14 października) zostanie ustalona na dniach.
jedenznas.pl