Od ceremonii powitania na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego rozpoczęła się we wtorek przed południem oficjalna wizyta prezydenta Palestyny Mahmuda Abbasa w Polsce. Prezydent Andrzej Duda z palestyńskim przywódcą będzie rozmawiał m.in. na temat procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie.
Andrzej Duda i Mahmud Abbas mają rozmawiać także o sytuacji uchodźców i chrześcijan w tym regionie, pomocy rozwojowej i współpracy gospodarczej - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.
"Polska jest konsekwentnym adwokatem budowy zaufania na Bliskim Wschodzie i doprowadzenia do sytuacji, w której będzie można mówić o stabilnym pokoju w tamtym regionie, który jak wiadomo, jest niezwykle trudny do osiągnięcia" - dodał minister. Zaznaczył, że Polska jest jednym z rzeczników pokojowego rozwiązania, "opartego na zasadzie dwóch państw i współpracy dobrosąsiedzkiej pomiędzy krajami regionu".
Mahmud Abbas przyjechał do Polski na zaproszenie Andrzeja Dudy m.in. w związku z planowaną przez polskiego prezydenta wizytą w Palestynie i Izraelu na początku przyszłego roku - powiedział minister Szczerski.
Po spotkaniach z polskim prezydentem i rozmowach delegacji palestyński prezydent złoży kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Wznowiony w lipcu 2013 r. izraelsko-palestyński proces pokojowy, w którym mediatorem był sekretarz stanu USA John Kerry, załamał się w kwietniu 2014 r., nie doprowadzając do porozumienia. Główną przeszkodę w rozmowach stanowi osadnictwo izraelskie na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie Wschodniej, w której Palestyńczycy chcą mieć stolicę swego przyszłego państwa. Większość krajów uważa to budownictwo za nielegalne.