W Polskim Związku Podnoszenia Ciężarów trwa kontrola w związku z ujawnieniem stosowania dopingu przez Tomasza Zielińskiego - poinformował podsekretarz stanu w MSiT Jarosław Stawiarski. Nie wykluczył wprowadzenia do związku zarządu komisarycznego.
Stawiarski podkreślił, że ministerstwo prowadzi i będzie prowadzić bezwzględną walkę ze zjawiskiem dopingu w sporcie. Zapowiedział także wyciągnięcie poważnych konsekwencji wobec PZPC, włącznie z ewentualnym wprowadzeniem zarządu komisarycznego i cofnięciem dotacji finansowych na działalność związku.
"Musimy sobie odpowiedzieć na pytanie czy ciężary w Polsce będą, czy ciężarów nie będzie. Trzeba zastanowić nad przyszłością związku podnoszenia ciężarów. Wszystkie działania wobec związku, a także wobec Tomasza Zielińskiego muszą być zgodnie z prawem i ustawą o sporcie, ale konsekwencje będą surowe" - zapewnił wiceminister sportu.
"Nomen omen właśnie dziś wchodzi w życie nowelizacja ustawy o sporcie, która zmienia definicję dopingu i powoduje, że związki sportowe przestają być sędziami w swojej sprawie. Cała sprawa dopingu będzie kierowana bezpośrednio do Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie, podlegającej WADA, a najwyższą instancją będzie Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu w Lozannie" - powiedział Stawiarski.
Podczas spotkania z mediami dyrektor Instytutu Sportu Bartosz Krawczyński podkreślił, że standardem światowym i podstawą funkcjonowania każdego laboratorium antydopingowego jest jego niezależność operacyjna i merytoryczna. Podlega ono bezpośrednio Światowej Agencji Antydopingowej.
Krawczyński mocno akcentował, że żelazną zasadą pracy tej jednostki jest anonimowość i że nie istnieją przepisy narzucające terminy wykonania badania. "Nie czas jest najważniejszy a dokładność i precyzja" - stwierdził dodając: "to sportowcy, jako profesjonaliści, wchodząc na pokład samolotu, często w dresie z orzełkiem na piersi, najlepiej wiedzą czy są czyści, czy też nie".
Dyrektor Instytutu Sportu wyjaśnił, że awaria sprzętu w warszawskim laboratorium antydopingowym nie miała poważniejszego wpływu na długość procedury badania próbki pobranej od sztangisty Tomasza Zielińskiego na początku lipca, bowiem uszkodzenie zostało usunięte już po trzech dniach. "Nie czas jest czynnikiem determinującym, a jakość badania" - powtórzył z naciskiem.
Czas zrealizowania badania to kilkanaście dni w przypadkach prostych, a w przypadku ciężarowców może to być nawet do sześciu tygodni - poinformował.
Dyrektor biura Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie Michał Rynkowski poinformował, że przypadek Tomasza Zielińskiego nie jest pierwszym, który został wykryty w tym roku.
"Oczywiście nie będę podawał nazwisk, bo postępowania się jeszcze toczą, ale czterech zawodników podnoszenia ciężarów należących do kadry narodowej miało wyniki pozytywne. W sumie w tym roku wszczęliśmy 40 postępowań o naruszenie przepisów dopingowych w kilku dyscyplinach - kulturystyce, trójboju siłowym, podnoszeniu ciężarów i rugby" - ujawnił.
Rynkowski obalił także rozpowszechniane przez niektórych zawodników twierdzenia, że ślady stosowania nandrolonu utrzymują się w organizmie przed kilkanaście miesięcy. Ujawnił przy okazji część danych z badania Tomasza Zielińskiego. Jak powiedział badanie próbki z 1 lipca wykazało około sześciokrotne przekroczenie dopuszczalnego progu, dwa kolejne, z 11 i 20 lipca, były już praktycznie "czyste", a badanie w Rio de Janeiro ponownie wykazało pięciokrotne przekroczenie normy. Jego zdaniem może to świadczyć, że sportowiec ponownie sięgnął po zabronioną substancję już po ostatnim badaniu w kraju.
Jak dodał, próbka innego olimpijczyka jest nadal badana, a wyniki analizy zostaną opublikowane natychmiast po zakończeniu procedury na stronie internetowej Komisji. Nastąpi to prawdopodobnie w piątek, a najpóźniej w sobotę.