W rosyjskich mediach państwowych szczyt NATO relacjonowany jest jako skierowany przeciwko Rosji. Obrady w Warszawie skrytykowali szefowie parlamentarnych komisji spraw zagranicznych i obrony, wstrzemięźliwie wypowiedział się rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.
Reakcje władz Rosji na szczyt ograniczyły się dotąd do piątkowej wypowiedzi Pieskowa. Prezydencki rzecznik zapewnił, że Rosja uważnie przygląda się szczytowi i że jest "zainteresowana współpracą, ale tylko obustronnie korzystną i z uwzględnieniem wzajemnych interesów".
Bezpośrednie relacje z Warszawy nadawała stacja informacyjna Rossija 24. W relacjach z pierwszego dnia szczytu w piątek stacja określała go jako "zdecydowanie antyrosyjski", eksponowała niektóre wypowiedzi, które nazywała "antyrosyjską retoryką", zarzucając ją szczególnie państwom bałtyckim i Polsce.
Eksperci zapraszani do tej telewizji interpretowali działania NATO jako przygotowania do przyszłych zagrażających Rosji działań. Redaktor naczelny pisma "Nacjonalnaja oborona" Igor Korotczenko twierdził, że cztery bataliony w Europie Wschodniej są NATO potrzebne po to, by mogło ono w pobliżu granic Rosji stworzyć pełnowartościową infrastrukturę, umożliwiającą przerzucenie w krótkim czasie większych sił. "Manewry, które przeprowadza NATO, to przeprowadzanie prób wojny z Rosją" - przekonywał.
Na temat szczytu wypowiedzieli się szefowie komisji spraw zagranicznych obu izb parlamentu Rosji. W ich wypowiedziach pojawiła się teza, że poczucie zagrożenia ze strony Rosji jest sztucznie tworzone przez polityków zachodnich. Szef komisji w izbie wyższej, Radzie Federacji, Konstantin Kosaczow oświadczył, że politycy ci "okłamują miliony ludzi" i to "kłamstwo" dominuje na szczycie. Szef komisji w Dumie Państwowej, izbie niższej, Aleksiej Puszkow, cytowany przez gazetę "Izwiestija", oświadczył: "Rosja nie zagraża żadnemu krajowi członkowskiemu NATO, a próby wyjaśnienia sytuacji na Ukrainie działaniami Rosji są próbami stworzenia sztucznego zagrożenia".
Szef komisji obrony w Radzie Federacji Wiktor Ozierow ocenił, że sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg demonstruje "cynizm polityczny", zapewniając, że wzmocnienie obecności Sojuszu przy granicach z Rosją nie jest sprzeczne z dążeniem do konstruktywnego dialogu z Rosją.
Dziennik "Moskowskij Komsomolec" opublikował na stronie internetowej ocenę ekspertów wojskowych. Szef Ośrodka Analiz Strategii i Technologii Rusłan Puchow uznał, że "z jednej strony sytuacja nie jest dramatyczna, jeśli chodzi o bezpieczeństwo (...), ale z drugiej - tworzy dodatkową nerwowość i brak zaufania, które narastają jak kula śnieżna i hipotetycznie mogą przerodzić się w jakieś incydenty". "Rosja ze swej strony przeprowadza modernizację armii, mamy program dotyczący uzbrojenia, odbywa się mobilizacja społeczeństwa (...). I w tym przejawia się dwoistość sytuacji: niby nic strasznego, ale obie strony patrzą już na siebie przez celownik - i to może zachwiać strategicznym bezpieczeństwem na świecie" - ocenił Puchow.
Inny analityk wojskowy pułkownik rezerwy Wiktor Murachowski przyznał, że cztery bataliony NATO w Europie Wschodniej nie są dla Rosji bezpośrednim zagrożeniem wojskowym. Jednak jego zdaniem w języku wojskowym działania NATO można określić jako przygotowywanie teatru działań wojennych. W opinii Murachowskiego dobrze dostrzega to sztab generalny rosyjskich sił zbrojnych i "podejmuje odpowiednie kroki". "Rosja powinna opierać się nie na życzliwych słowach, a na realnym potencjale wojskowym naszych +kolegów+" - skomentował ten ekspert.