24 maja to wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych.
Tytuł „Wspomożycielka Wiernych” wprowadził do Litanii Loretańskiej Pius V na wieść o zwycięstwie floty chrześcijańskiej nad turecką pod Lepanto w 1571 roku. 12 września 1683 r. król Jan III Sobieski rozgromił pod Wiedniem Turków. W podziękowaniu Matce Bożej za to zwycięstwo, bł. papież Innocenty XI w roku 1684 zatwierdza w Monachium przy kościele św. Piotra bractwo Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych, rychło podniesione do rangi arcybractwa.
Mówi o. Stanisław Tasiemski, dominikanin.
Dla Polski wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych zostało zatwierdzone przez Stolicę Apostolską w 1959 roku. Była to odpowiedź na prośbę Episkopatu Polski, który chciał w ten sposób podkreślić, że naród polski nie tylko wyróżniał się wśród innych narodów wielkim nabożeństwem do Najświętszej Maryi Panny, ale że może wymienić wiele dat, w której doznał Jej szczególniejszej opieki.
We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych Kościół obchodzi dzień modlitw za Kościół w Chinach. Został on ustanowiony w 2007 r. z inicjatywy Benedykta XVI. Pierwsze jego obchody miały miejsce w roku 2008.
Wrocław, 5.05.2016. Kościół pw. NMP Wspomożycielki Wiernych - fresk znad ołtarza Karol Białkowski /Foto Gość