Jej uczennica była niewidoma i niesłysząca.
14 kwietnia 1866 roku urodziła się Anna Sullivan. Świat poznał ją jako niezwykłą nauczycielkę Heleny Keller – dziewczyny, która była osobą niesłyszącą, niewidomą i nie potrafiła mówić. Sullivan nauczyła ją czytać Braille’a i komunikować się z innymi. Zanim jednak Anna poznała Helenę sama zmagała się z problemami zdrowotnymi. W wieku pięciu lat zapadła na chorobę oczu zwaną trachoma, która poważnie uszkodziła jej wzrok.
W 1880 uczęszczała do Perkins - szkoły dla niewidomych. Przeszła operację, która miała poprawić jej wzrok. W szkole nie było jej łatwo. Żywy temperament przysporzył jej kłopotów z nauczycielami. Była jednak błyskotliwa i ukończyła szkołę. Nauczyła się także języka migowego od Laury Bridgman.
Dyrektor szkoły Michael Anagnos pomógł Annie znaleźć pracę u rodziny Kellerów. Szukali oni guwernantki dla córki Heleny, która była osobą niewidomą, niesłyszącą i niemową. W marcu 1887 roku Anna rozpoczęła pracę. Jako 20-latka Sullivan wykazała się niezwykłą dojrzałością i pomysłowością w nauczaniu Heleny. Jednym palcem pisała na dłoni Keller słowo np. „woda”, a na drugą dłoń ją wylewała. Połączyła koncepcję języka migowego z obiektami wokół niej. Dzięki temu Helena nauczyła się prawie 600 słów, częściowo tabliczki mnożenia i czytania Braille’a. Wiadomość o jej sukcesie szybko się rozprzestrzeniła.
Przy pomocy Sullivan Keller udało się skończyć studia w Radcliffe College w 1900 roku. Pięć lat później Anna wyszła za mąż za Johna A. Macy’ego. W tym czasie Sullivan i Keller jeździły z wykładami. Około 1914 roku jej małżeństwo popsuło się, Macy wyjechał do Europy. Sullivan zaczęła mieć problemy zdrowotne. Polly Thomson została się sekretarką Keller. Od 1920 roku Anna zaczęła tracić wzrok. Zmarła w 1936 roku w domu w Forest Hills w Nowym Jorku. Jej biografia została kilkakrotnie sfilmowana. Najbardziej znany film to „The Miracle Worker” w reż. Williama Gibsona.
Małgorzata Gajos /biography.com