Zaginione dzieci

Apele Franciszka, sieć Bakhita, Zbuduj FreeDOM, rok miłosierdzia... Napiszę wprost: proszę Państwa o wsparcie inicjatyw niosących pomoc ofiarom handlu ludźmi. Niewielkim wkładem, jeśli tylko będzie wielu z nas - możemy tego dokonać.

W lutym zeszłego roku papież Franciszek ogłosił wspomnienie św. Józefiny Bakhity (8 lutego) - w młodości sudańskiej niewolnicy, a potem siostry kanosjanki, Międzynarodowym Dniem Modlitwy i Refleksji na temat Walki z Handlem Ludźmi. W październiku Ojciec Święty pobłogosławił kampanii społecznej "Zbuduj FreeDOM", na rzecz budowy domu pomocy dla ofiar tego okrutnego procederu (zobacz: Papież błogosławi Zbuduj FreeDOM).

Schronisko powstanie w Nairobi. Stolica Kenii to punkt pozyskiwania i "przerzutowy" ofiar współczesnego niewolnictwa - na Bliski Wschód czy do europejskich burdeli. Pomoc ofiarom niesie założona tam przez Polaka, Radosława Malinowskiego, organizacja HAART Kenya (http://www.haartkenya.org/). Organizacja działa we współpracy z lokalnymi władzami i diecezją Ngong oraz Nairobi. To ona poprowadzi dom, zapewniający kompleksową pomoc psychologiczną, medyczną, prawną, oraz schronienie.

Kampanii "Zbuduj FreeDOM" patronuje m.in. "Gość Niedzielny". Suma potrzebna do wybudowania schroniska jest wysoka , ale nawet niewielkim wkładem, za to przy zaangażowaniu wielu z nas, możemy tego dokonać. Napiszę wprost - proszę Państwa o pomoc w tym dziele, którego celem jest pomoc ofiarom handlu ludźmi.

HAART do chwili obecnej uratowała ponad 300 osób, przeprowadziła setki szkoleń uświadamiających, docierając do ponad 20 tys. mieszkańców slumsów i terenów wiejskich   HAART do chwili obecnej uratowała ponad 300 osób, przeprowadziła setki szkoleń uświadamiających, docierając do ponad 20 tys. mieszkańców slumsów i terenów wiejskich
Materiały prasowe Zbuduj FreeDOM/HAARTKenya
Krótko i zwięźle

Ofiary procederu liczy się w milionach (przeczytaj rozmowę z R. Malinowskim: Niewolnictwo istnieje). Przede wszystkim ofiarami są młode dziewczęta, kobiety i dzieci. Gwałcone, wykorzystywane w przemyśle porno, okaleczane dla pozyskiwania narządów, zabijane dla praktyk magicznych (zwłaszcza w Afryce). Nie piszę tego aby, poruszać Państwa emocje. To są po prostu fakty i trzeba o tym mówić. Publikacji na ten temat, materiałów, dokumentacji podobnych dramatów jest wiele. Osobiście zetknąłem się ze wstrząsającymi świadectwami zebranymi przez organizację HAART Kenya, rozmawiałem z pracownikami organizacji, słuchałem relacji samych ofiar - młodych kobiet - które były więzione i wykorzystana (reportaże: Jak owce na rzeź; Zbezczeszczone). Poniżej trzy z ponad trzystu świadectw ofiar, zebranych przez HAART:

Aisha, 33 lata
Agencja pośrednicząca powiedziała mi, że będę pracować jako nauczycielka w Arabii Saudyjskiej. Kiedy przyjechaliśmy, zabrali mój paszport i telefon. Pracowałam przez dwa lata za darmo i kilkakrotnie padałam ofiarą zbiorowego gwałtu. Właścicielka domu parzyła mnie środkami chemicznymi, kiedy nie była ze mnie zadowolona.

Aleela, 35 lat
Moja córka była piękną dziesięcioletnią dziewczynką chorą na albinizm. Gang odebrał mi ją i od tej pory jej nie widziałam. Boję się, że została sprzedana znachorowi.

Leah, 29 lat
Ciocia powiedziała mi o pracy jako opiekunka au-pair w Europie. Brzmiało to zachęcająco. Kiedy przybyłam, zmusili mnie do prostytuowania się na ulicy.

Te świadectwa mówią wystarczająco wiele. Nie wymagają dodatkowego komentarza.

Fakty

Obecnie zjawisku handlu ludźmi sprzyja narastający kryzys migracyjny. 30 stycznia brytyjski "The Guardian", powołując się na Europol, poinformował, że blisko dziesięć tysięcy dzieci, które przybyły do Europy z Bliskiego Wschodu i Afryki, zaginęło. Zdaniem Europolu, są dowody na to, że wiele z nich padło ofiarami handlarzy ludźmi.

Wg danych Europolu dzieci stanowią 27 procent z około miliona migrantów, którzy w zeszłym roku przybyli do Europy. "Niezależnie od tego czy są zarejestrowane, czy nie, mówimy o ok. 270 tysiącach nieletnich. Nie wszystkie są bez opieki, lecz mamy dowody, że duża liczba z nich jest jej pozbawiona" – zwraca uwagę, Brian Donald, szef sztabu Europolu. Natomiast dane organizacji Save the Children, wskazują, iż w zeszłym roku do Europy przedostało się aż 26 tysięcy nieletnich pozbawionych opiekunów.

Przywołując liczbę zaginionych ("nie jest bezpodstawnym mówić, że szukamy obecnie ponad 10 tys. dzieci ... Nie wiemy, gdzie obecnie są"), Europol zwraca uwagę na szeroką „infrastrukturą przestępczą”, która rozwinęła się w ciągu ostatnich 18 miesięcy, na fali kryzysu migracyjnego. Agencja ma dowody na to, że część dzieci, które trafiły do Europy bez opieki, była (i jest) wykorzystywana seksualnie. To są fakty (artykuł: http://www.theguardian.com/world/2016/jan/30/fears-for-missing-child-refugees).

Bakhita - świadomość i modlitwa

Św. Bakhita, była niewolnica sudańska, jest patronką dzieł miłosierdzia. Została porwana przez handlarzy ludźmi jako 7-letnia dziewczynka. Przez lata doznawała różnych upokorzeń, na jakie narażona jest młoda, ubezwłasnowolniona dziewczyna. Gdy po latach odzyskała wolność i złożyła śluby zakonne, wyznała: "Mogę rzeczywiście powiedzieć, że to, iż nie umarłam, jest cudem sprawionym przez Pana, który przeznaczył mnie do większych rzeczy". O swoich prześladowcach była w stanie powiedzieć: „Bardzo się za nich modlę, aby Pan Bóg tak bardzo dobry i hojny dla mnie, był także z nimi, aż do nawrócenia ich i zbawienia ich wszystkich”.

Jan Paweł II kanonizował ją w 2000 r., Benedykt XVI przywołał w encyklice Spe Salvi, a Franciszek ogłosił jej liturgiczne wspomnienie 8 lutego Międzynarodowym Dniem Modlitwy i Refleksji nt. Walki z Handlem Ludźmi. Jej imieniem nazwana jest działająca w Polsce Sieć Bakhita do Spraw Przeciwdziałania i Pomocy Ofiarom Współczesnych Form Niewolnictwa przy Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych. Aktualnie siostry zachęcają do inicjatywy "Zamień noc w moc miłosierdzia". Szczegóły o akcji TUTAJ). Tekst o Bakhicie w najnowszym "Gościu Niedzielnym". Można też dołączyć do sieci Bakhita na Facebooku: https://www.facebook.com/siecbakhita/?fref=ts

FreeDOM - propozycja pomocy praktycznej

Kampania Zbuduj FreeDOM wystartowała w październiku, w Europejski Dzień Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi. Jej ambasadorami są ludzie Kościoła, kultury, podróżnicy i dziennikarze (zob.: http://zbudujfreedom.pl/ambasadorzy). Słowa poparcia w imieniu Ojca Świętego przesłał kard. Pietro Parolin. Od czasu rozpoczęcia akcji udało się zebrać 4,2 proc. potrzebnych środków. Czy uda się pozyskać całość potrzebną aby powstał "FreeDOM"?

W kampanię zaangażował się m.in. zespół Dobre Ludzie, którego liderem jest nasz redakcyjny kolega Szymon Babuchowski. Tak powstał utwór "Z wolności dom", natomiast Dobre Ludzie, promują "FreeDOM" podczas swoich koncertów.

We wspomnienie św. Bakhity, patronki dzieł miłosierdzia, która sama doświadczyła piekła bycia niewolnicą, zachęcam Państwa do posłuchania utworu, udostępniania go dalej, oraz - na ile możliwe- praktycznego wsparcia. Zbudujmy razem "FreeDOM". Wystarczy niewiele, jeśli będzie nas wielu.

 

DOBRE LUDZIE Z wolności dom
Dobre Ludzie

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Krzysztof Błażyca