Zobacz kalendarium najważniejszych wydarzeń minionego roku w Kościele na świecie.
SIERPIEŃ
Włochy. Z udziałem 10 tys. osób odbyły się 16 sierpnia na tzw. „Wzgórzach Don Bosko” pod Turynem główne obchody 200. rocznicy urodzin św. Jana Bosko (1815-1888) założyciela salezjanów. Uroczystą Mszę św. odprawiło 400 kapłanów. Przełożony generalny salezjanów Don Ángel Fernández Artime i przypomniał, że św. Jan Bosko zawsze służył najsłabszym i opuszczonym.
Francja. Uroczystą Eucharystią z udziałem 7 tys. osób, której 16 sierpnia przewodniczył kard. Kurt Koch w Taizé dziękowano za życie i posługę Brata Rogera (1915-2005) - założyciela tej ekumenicznej wspólnoty monastycznej. Było to kulminacyjne wydarzenie tegorocznych obchodów kilku okrągłych rocznic związanych z jego życiem: setnej - urodzin, dziesiątej - jego tragicznej śmierci oraz 75. jego przybycia do tej małej wioski w Burgundii. Oprócz wielu przedstawicieli Kościołów licznie przybyli także młodzi ludzie ze wszystkich kontynentów.
Syria. Państwo Islamskie uwolniło 22 chrześcijan, porwanych niemal pół roku temu w północno-wschodniej Syrii. Stało się tak w wyniku negocjacji prowadzonych przez Asyryjski Kościół Wschodu z miasta Hassaké - poinformowało 12 sierpnia Asyryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Uwolnieni należeli do grupy ponad 200 chrześcijan obrządku asyryjskiego, uprowadzonych przez dżihadystów podczas ofensywy pod Khabour w prowincji Hassaké. Jak poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Wielkiej Brytanii od początku wojny w Syrii w 2011 r. zginęło tam ponad 240 tys. osób, w tym prawie 12 tys. dzieci, 72 tys. cywilów, 88 tys. żołnierzy sił rządowych i 34 tys. islamistów. Z kolei według danych ONZ około 10 mln Syryjczyków jest uchodźcami. Przynajmniej 4 mln spośród nich uciekło do sąsiednich państw: Turcji, Libanu, Jordanii i Iraku, a kolejne 150 tys. poprosiło o azyl na terenie Unii Europejskiej.
Ukraina. Pod hasłem "Żywa parafia – miejscem spotkania z żywym Chrystusem" odbyła się w dniach 25-27 sierpnia w Iwanofrankowsku (Stanisławowie) VI sesja Soboru Patriarszego Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Uczestniczyło w niej 212 delegatów z Ukrainy i 56 krajów, 85 wolontariuszy, 3 chóry, obradowano w 16 grupach soborowych. Pracom soborowym przewodniczył zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk. Pierwszego dnia uczestnicy obradowali pod hasłem „Słowo Boże i katechizacja. Duch misyjny”, drugiego – „Liturgia i modlitwa. Współudział i jedność” i w ostatnim dniu – „Służba bliźniemu. Przewodnictwo – kierowanie darami”.