Niemal dokładnie za rok, 26 lipca 2016 nastąpi inauguracja Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. W związku z tym publikujemy opracowany przez Organizatorów raport nt. stanu przygotowań do tego międzynarodowego wydarzenia z udziałem Ojca Świętego Franciszka oraz ok. 2,5 mln młodych z całego świata.
Przebieg Wydarzeń Centralnych
Podczas ŚDM Kraków 2016 przewidziano pięć Wydarzeń Centralnych. Znane są już ich tematy, a każde z nich posiada scenariusz, który na tym etapie podlega rozwojowi w zakresie szczegółów muzycznych i liturgicznych.
I. Ceremonia otwarcia ŚDM Kraków 2016 odbędzie się 26 lipca 2016 na Błoniach Krakowskich pod hasłem „Kraków i Polska witają młodzież całego świata”. Mszę celebrować będzie metropolita Krakowski – kardynał Stanisław Dziwisz. Obecne będą symbole ŚDM – Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani oraz Krzyż ŚDM. Kraków ma być prezentowany jako miasto twórcy idei ŚDM – Jana Pawła II.
II. Ceremonia powitania Papieża Franciszka odbędzie się na Błoniach Krakowskich w czwartek 28 lipca. Tu młodzież całego świata ma powitać Ojca Świętego na Światowych Dniach Młodzieży. Uroczystość, podczas której Papież po raz pierwszy skieruje słowo do przybyłych pielgrzymów, ma mieć charakter międzynarodowy.
III. Droga Krzyżowa, która odbędzie się w piątek 29 lipca 2016 na Błoniach Krakowskich, ma przekazać młodym znaczenie krzyża pod kątem miłosierdzia. Organizatorzy chcą pokazać miłosierdzie w jego praktycznym wymiarze – przez czyny, działania, dzieła miłosierdzia.
IV. Sobota 30 lipca 2016 to termin czuwania z Ojcem Świętym na terenie Campus Misericordiae (Wieliczka, Brzegi). Na ten czas przewodnikami młodzieży mają być św. Faustyna i św. Jan Paweł II. W ślad za nimi młodzież kierować się ma do Jezusa – Źródła Miłosierdzia.
Najważniejszym elementem jest Adoracja Najświętszego Sakramentu. Czuwanie zakończy się koncertem.
V. ŚDM wieńczy Msza Święta Posłania celebrowana przez Ojca Świętego w niedzielę 31 lipca. To podczas niej Papież ogłasza miejsce kolejnych ŚDM.
Akcent ma być położony na znaczenie chrztu świętego, który jest sakramentem łączącym nas wszystkich. Chrzest prezentowany będzie jako brama miłosierdzia. Planowane jest odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.
Sekcja wydarzeń centralnych współpracuje z architektami – przygotowują wizualizację ołtarzy i współgrających wizualnie konfesjonałów, których planuje się 250 w dwóch Strefach Pojednania.
Wraz z Zespołem ds. designu przygotowano wzór szat liturgicznych na wszystkie celebracje. Planowane jest uszycie 10 - 15 tysięcy ornatów. Według szacunków, podczas różnorodnych celebracji może zjawić się 800 - 1000 biskupów, a podczas Mszy wykorzystanych będzie ok. 4 mln komunikantów.
Pracuje także Zespół programowy (reżyserzy i scenarzyści) oraz Zespół ds. Muzyki – ich zadaniem na tym etapie jest doprecyzowanie koncepcji muzyki. Utwory dobierane są do konkretnych momentów wszystkich celebracji.
Zespół ds. Liturgii pragnie w liturgicznych celebracjach zawrzeć bogactwo polskiej duchowości tak, aby młodym ludziom przekazać ideę Bożego Miłosierdzia, dziedzictwo św. Faustyny i św. Jana Pawła II, które powinno dotknąć pielgrzymów, by szli za nim dalej do swoich miast, krajów i środowisk.
Przed każdym z wydarzeń centralnych planowane są dwugodzinne pre-wydarzenia. Ich koncepcja jest w trakcie opracowywania.