Opublikowano kolejny ranking schronisk magazynu "NPM". To już czwarta edycja rankingu. Zestawienie jest wyjątkowe, ponieważ miejsc nie zdobywa się za pomocą prostej klikanki internetowej, ale na podstawie wieloaspektowych ocen działania schroniska wystawianych przez "tajnych agentów", którzy odwiedzają każde schronisko anonimowo, dwa razy w roku.
Schronisko nad Morskim Okiem zajęło w rankingu "npm" 24 miejsce Jar.ciurus / CC 3.0 Zbieranie ocen do rankingu trwało od 1 lipca 2014 r. do 15 czerwca 2015, czyli prawie okrągły rok. Oceniano 66 schronisk górskich działających pod szyldem PTTK. Jakie były kryteria i sposób oceny?
Testerzy magazynu "npm" odwiedzili każde z notowanych schronisk dwukrotnie: w sezonie letnim i zimowym, incognito, jako zwykły turysta. Gospodarze nie byli informowani o wizycie, dlatego nie mogli w żaden sposób przygotować się do oceny. Kryteria oceny były takie same jak w poprzednich edycjach rankingu. Pierwsza kategoria to wyżywienie (max 30 pkt.), Brano pod uwagę ofertę bufetu, jej różnorodność, jakość posiłków, godziny otwarcia, ale tez dostępność kuchni turystycznej dla wędrowców przygotowujących własny posiłek. Druga kategoria to nocleg i wypoczynek (również max 30 pkt). Zmęczony wycieczką turysta musi odpocząć. Pod uwagę brano wyposażenie pokojów, czystość, temperaturę w pokojach (szczególnie ważne zimą) oraz dostępność schroniska nocą. Kryterium trzecie to warunki sanitarne (max 24 pkt). Na tę część oceny składała się dostępność ciepłej wody, jakość i czystość łazienek i toalet oraz ich liczba w stosunku do wielkości obiektu oraz dostęp do suszarni. Ostatnim elementem oceny była rzecz nieco subiektywna: atmosfera panująca w schronisku. To kryterium bardzo szerokie, bo - jak podają autorzy rankingu - mieszczą się w nim m. in. łatwość komunikacji i ocena strony internetowej, przestrzeganie ciszy nocnej, ale też uprzejmość obsługi i wszelkie imprezy i atrakcje towarzyszące, jakie gospodarze oferują swoim gościom. W tej kategorii można było uzyskać maksymalnie 16 pkt. W sumie schronisko idealne mogło zdobyć 100 pkt. Ale jak wiadomo, ideały praktycznie się nie zdarzają. Które schroniska były najgorsze, a które najlepsze? Prezentujemy 10 najlepszych obiektów.
Wojciech Teister /npm Magazyn Turystyki Górskiej