Ponad 200 instytucji kulturalnych - muzeów, kin, teatrów, galerii sztuki, filharmonii i oper - włączyło się w program Karta Dużej Rodziny, która uprawnia rodziny wielodzietne do korzystania z systemu zniżek i ulg - poinformował PAP resort kultury.
Karta Dużej Rodziny została zarekomendowana przez minister kultury Małgorzatę Omilanowską wszystkim instytucjom podległym ministrowi czyli narodowym, współprowadzonym.
"Zniżki zostały przez te instytucje już wprowadzone lub stanie się to za chwilę. Decyzje dotyczące Karty Dużej Rodziny przez instytucje samorządowe zależą już od władz samorządowych, niemniej widać wyraźnie, że chęć uczestniczenia w tym projekcie jest duża, bo do dziś umowy podpisało 231 instytucji. To naprawdę dużo" - powiedziała PAP szefowa resortu kultury.
Kartę Dużej Rodziny prezydent Bronisław Komorowski podpisał w grudniu 2014 r. W chwili ogłoszenia wśród jej partnerów było 130 instytucji kultury. Od tego czasu liczba ta wzrosła do 231. Najwięcej jest ich w województwach: małopolskim (72), kujawsko - pomorskim i podlaskim (22) oraz mazowieckim (21). Wśród nich jest 138 muzeów, 41 kin, 11 teatrów, 8 galerii sztuki, 3 filharmonie i 3 opery.
Obecnie Karta obowiązuje m.in. w Muzeach Narodowych w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Szczecinie i Kielcach, w Zamku Królewskim w Warszawie, Centrum Nauki Kopernik, Kopalni Soli Wieliczka, Muzeum Kinematografii w Łodzi, Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu, Cricotece i Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie oraz Muzeum Domu Rodzinnym Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach.
Ponadto ulgi proponują Opera i Filharmonia Podlaska oraz Opera Krakowska, a także teatry: im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem, Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni, Stary w Lublinie i Wierszalin w Supraślu.
Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to system zniżek dla rodzin z przynajmniej trójką dzieci, niezależnie od dochodu. Jest wydawana bezpłatnie, każdemu członkowi rodziny. Rodzice mogą z niej korzystać dożywotnio, dzieci - do 18 roku życia lub do ukończenia nauki, maksymalnie do 25 lat. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Kartę przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta na wniosek członka rodziny wielodzietnej.