Przedstawiciele 30 organizacji realizujących projekty charytatywne przez 3 miesiące będą zbierać pieniądze, które podczas finału 31 maja br. zostaną ułożone w długiego węża z monet o nominale 1 zł.
Przez trzy miesiące, od 3 marca do 31 maja poprzez stronę internetową, wolontariuszy lub bezpośrednio na konto wybranej organizacji można wpłacać dowolną kwotę, która zostanie ułożona w jednozłotowy ciąg Kilometrów Dobra. Skąd pomysł na nazwę akcji?
– „Dobro”, ponieważ głównym celem akcji jest pomoc potrzebującym. Wszystkie zebrane pieniądze mają trafić do konkretnych organizacji partnerskich i zostaną przeznaczone na ich cele. „Kilometry”, gdyż podczas kampanii organizacje, będą układać odcinki składające się z monet jednozłotowych i spróbują pobić rekord Guinnessa oraz ustanowić rekord Polski – piszą na stronie akcji organizatorzy.
Finał akcji zaplanowano na 31 maja 2015 r. Organizacje partnerskie podejmą wtedy próbę ułożenia nieprzerwanego ciągu z monet o nominale 1 zł w celu pobicia aktualnego rekordu Guinnessa. Obecnie należy on do austriackiej organizacji BG/ BORG Kirchdorf an der Krems, która 9 grudnia 2011 roku, po prawie roku zbierania pieniędzy, ułożyła ciąg o długości 75,24 km, składający się z miliona jednocentówek euro.
W tegorocznej edycji weźmie udział 30 organizacji z całego kraju. Wśród nich m.in. Caritas, Polskie Stowarzyszenie Osób z Upośledzeniem Umysłowym i Fundacja Wiatrak. Do kampanii przystąpiły też siostry Benedyktynki z Jarosławia, które chcą przeprowadzić gruntowny remont dawnej rezydencji kapelanów i przeznaczyć ją na Mikołajkowe Przedszkole. Wśród celów, które można pomóc zrealizować, aż 7 dotyczy remontu, budowy czy adaptacji pomieszczeń przeznaczonych do użytku lokalnej społeczności. Niektóre z tych prac zaczęły się wcześniej, jak np. budowa przedszkola dla dzieci w Jarosławiu i będą trwały jeszcze po zakończeniu kampanii.
Podczas akcji będzie można zobaczyć co zostało zrobione, porozmawiać z ss. Benedyktynkami, które udostępniają XIX-wieczne pomieszczenia dla maluchów z Jarosławia i zapoznać się z harmonogramem prac. Podobnie będzie w Suwałkach (Budowa zespołu placówek rehabilitacyjno–edukacyjno–zawodowych) czy Lublinie (Budowa Centrum Charytatywnego w Krasnymstawie). Organizacje będą zbierać również Kilometry na działania bieżące: zapobieganie wykluczeniu (Fundacja z Ołdrzychowic Kłodzkich), rehabilitację (m.in. Fundacja z Opola i z Olsztyna), działania edukacyjne (Stowarzyszenie z Ełku i z Oświęcimia oraz Fundacja z Kielc), a także opiekę nad osobami chorymi i niepełnosprawnymi, wsparcie ich leczenia poprzez niwelowanie barier w dostępie do rehabilitacji, sprzętu, leków oraz szkolenie wolontariuszy medycznych (Stowarzyszenia Opieki Długoterminowej w Lubinie).
Kampania społeczna łączy organizacje z całego kraju. Jej inicjatorem jest Polskie Stowarzyszenie Fundrisingu.
– Wspólne akcje dają okazję organizacjom, realizującym często bardzo trudne projekty, na zebranie dodatkowych środków finansowych – mówi Robert Kawałko, w-ce prezes PSF. – Każdy z nas może wpłacić kwotę na swoją miarę i wesprzeć organizację oraz cel, który jest mu najbliższy.
Wszystkie organizacje można znaleźć na stronie www.kilometrydobra.pl i za jej pomocą wesprzeć finansowo wybranego uczestnika kampanii i bliski sobie cel.
wp /kilometrydobra.pl