Kościół 2014 – najważniejsze wydarzenia

Publikujemy kalendarium najważniejszych wydarzeń 2014 roku w Kościele na świecie.

WRZESIEŃ

Ukraina. We Lwowie w dniach 7-14 września obradował pod hasłem „Zarządzanie darami Bożymi” Synod Biskupów Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK). Biskupi z kraju i diaspory, w tym także z Polski, ogłosili przesłanie do wspólnoty światowej zatytułowane „Ukraina spływa krwią”. Dokument ten wzywa wierzących różnych wyznań i religii, przywódców państw i ludzi dobrej woli o powstrzymanie przelewu krwi i zbrodni, jakich dopuszczają się na wschodniej Ukrainie prorosyjscy separatyści, gdyż od tego zależą losy nie tylko Ukrainy, ale i świata. Od kwietnia separatyści opanowali region Doniecka i Ługańska. Mimo zawartego na początku września zawieszenia broni nadal trwają walki pomiędzy nimi a siłami rządowymi. Według Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka dotychczas wojna na Ukrainie pochłonęła 4,7 tys. ofiar śmiertelnych.

Włochy. O nawrócenie serc i przejście od chciwości, nietolerancji, żądzy władzy do opłakiwania wszystkich ofiar szaleństwa wojny zaapelował papież podczas Mszy św. 13 września sprawowanej w mauzoleum w Fogliano di Redipulgia w intencji ofiar I wojny światowej i konfliktów zbrojnych toczących się obecnie na świecie. Na tamtejszym cmentarzu pochowano ponad 100 tysięcy żołnierzy włoskich poległych w I wojnie światowej podczas krwawych walk nad Soczą. Wcześniej Ojciec Święty samotnie modlił się na pobliskim cmentarzu żołnierzy austriacko-węgierskich, ówczesnych wrogów Włoch, i złożył tam wiązankę kwiatów. W roku 2014 r. obchodzono 100. rocznicę wybuchu I wojny światowej.

Francja. W kaplicy domu generalnego Sióstr Anuncjatek w Thiais pod Paryżem rozpoczęło się 20 września dochodzenie w sprawie domniemanego uzdrowienia za przyczyną bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Jeśli Stolica Apostolska uzna jego nadprzyrodzony charakter, niewytłumaczalny naukowo i trwały skutek, to otwarta zostanie droga do kanonizacji warszawskiego kapłana, patrona Solidarności. Proces kanonizacyjny prowadzą wspólnie diecezja Créteil i archidiecezja warszawska.

Albania. Msza św. z udziałem setek tysięcy Albańczyków na placu bł. Matki Teresy z Kalkuty w Tiranie, spotkania z prezydentem i władzami kraju, z przedstawicielami innych religii i wyznań chrześcijańskich w gmachu Uniwersytetu Katolickiego Matki Bożej Dobrej Rady, nieszpory w katedrze św. Pawła z udziałem kapłanów, zakonników i zakonnic, seminarzystów i świeckich z ruchów katolickich oraz w kościele ośrodka Betania z dziećmi i przedstawicielami podopiecznych innych ośrodków charytatywnych złożyły się na pielgrzymkę papieża w Albanii – 21 września. Trwała ona 11 godzin i ograniczyła się do stołecznej Tirany i wioski Bubq. Jej hasłem były słowa: „Wspólnie z Bogiem ku nadziei, która nie zawodzi”. Podczas pielgrzymki Franciszek przypomniał, że Albania jest ojczyzną ludzi bohaterskich, którzy oddawali życie za niepodległość, oraz męczenników, którzy dawali świadectwo swej wiary w trudnych czasach komunistycznych prześladowań. Była to piąta podróż zagraniczna Franciszka od początku pontyfikatu i pierwsza do kraju europejskiego.

PAŹDZIERNIK

Włochy. W Rzymie w dniach 2-4 października odbyło się zgromadzenie plenarne Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). Jego temat brzmiał: „Rodzina i przyszłość Europy”. Spotkanie miało miejsce przed III Nadzwyczajnym Zgromadzeniem Ogólnym Synodu Biskupów o rodzinie, które obradowało w Watykanie 5-19 października. Jednym z najważniejszych punktów obrad była audiencja u papieża w Watykanie. W przemówieniu Franciszek wskazał, że Europa tak już się zestarzała, że nie wiadomo, czy jest jeszcze matką, czy już babką, która nie może zrodzić nowego życia. Ponadto jeśli Europa chce się rozwijać, nie może zapominać o swych chrześcijańskich korzeniach. Wezwał biskupów, by nie wstydzili się głosić Chrystusa, bo tylko On może Europę ocalić. Podczas obrad CCEE mówiono m.in. o kryzysie instytucji i wyzwaniach stojących przed rodziną, wyzwaniach duszpasterskich i możliwości zmian w prawie kanonicznym dotyczących małżeństwa oraz o św. Janie Pawle II jako „papieżu rodziny”.

« 2 3 4 5 6 »