W ciągu kilku miesięcy 1944 roku Niemcy wymordowali większość węgierskich Żydów. Zginęła wspólnota, która przez setki lat współkształtowała oblicze tego kraju.
Dramatu Henryka Sławika oraz wspierających go osób nie można zrozumieć bez przypomnienia wydarzeń, jakie od marca 1944 roku rozegrały się na Węgrzech i związane były z zagładą żydowskiej społeczności w tym kraju. Żydzi wyróżniali się tam nie tylko liczebnością, ale i wpływami gospodarczymi oraz pozycją społeczną. W Budapeszcie pod koniec XIX wieku powstał jeden z najbardziej znaczących żydowskich ośrodków religijnych i intelektualnych. Symbolem statusu tej społeczności była Wielka Synagoga (Nagy Zsinagóga), największa w Europie i druga co do wielkości na świecie. W okresie międzywojennym w Budapeszcie mieszkało ponad 200 tys. Żydów i funkcjonowało 125 domów modlitwy. Wielu miejscowych Żydów nie było jednak wyznawcami judaizmu. W trwającym przez pokolenia procesie asymilacji często przechodzili na chrześcijaństwo, a w życiu codziennym obok niemieckiego używali języka węgierskiego.
To dla nas sygnał, że cenisz rzetelne dziennikarstwo jakościowe. Czytaj, oglądaj i słuchaj nas bez ograniczeń.
Andrzej Grajewski
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.