Do współpracy pomiędzy poszczególnymi episkopatami na rzecz owocnej ewangelizacji, bycia głosem prorockim w każdym ze społeczeństw naszego kontynentu, a także odnowienia duszpasterstwa rodzinnego zachęcił Ojciec Święty biskupów Europy.
Papież przyjął dziś przewodniczących poszczególnych episkopatów, uczestniczących w sesji plenarnej Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE). W gronie tym był przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisław Gądecki. Franciszek nie wygłosił przygotowanego przemówienia, ale przekazał obecnym jego tekst.
Odnosząc się do tematu obrad, "Rodzina i przyszłość Europy" Ojciec Święty zachęcił do krzewienia współpracy duszpasterzy i rodzin, aby wspólnoty parafialne stawały się "rodziną rodzin". Podkreślił, że w poszczególnych Kościołach lokalnych zrodziło się wiele interesujących inicjatyw. Zachęcił do ich zebrania i udostępniania, aby mogły z nich korzystać także inne wspólnoty diecezjalne.
Papież zaznaczył, że współpraca duszpasterzy i rodzin dotyczy również dziedziny edukacji. Podkreślił, że dobrze pełniąca swoje funkcje rodzina jest sama w sobie szkołą człowieczeństwa, braterstwa, miłości, jedności przygotowując obywateli dojrzałych i odpowiedzialnych. Dodał, że współpraca między Kościołem a rodziną sprzyja dojrzewaniu ducha sprawiedliwości, solidarności, pokoju, a także odwagi w swoich przekonaniach.
"Chodzi o wspieranie rodziców w odpowiedzialności za wychowanie dzieci, chroniąc ich niezbywalne prawo do zapewnienia dzieciom takiego wychowania, które uznają za najbardziej odpowiednie. Bowiem to rodzice są w istocie pierwszymi i głównymi wychowawcami swoich dzieci i dlatego mają prawo do wychowania ich zgodnie ze swymi przekonaniami moralnymi i religijnymi" - podkreślił Franciszek. Ojciec Święty zachęcił do nakreślenia wspólnych wytycznych duszpasterskich, aby krzewić i wspierać szkoły katolickie.
Na zakończenie papież zachęcił biskupów Europy, by nadal troszczyli się o komunię między poszczególnymi Kościołami kontynentu, by ułatwić jego owocną ewangelizację.
"Zachęcam was także, byście byli «głosem prorockim» w obrębie społeczeństw, zwłaszcza tam, gdzie dokonujący się na kontynencie europejskim proces sekularyzacji dąży do coraz większej marginalizacji mówienia o Bogu" - stwierdził papież Franciszek.