Trwa IV edycja Dni Błogosławionego Gerharda Hirschfeldera.
Tegoroczne Dni odbywają się pod hasłem "Oddał życie za wiarę".
Zainaugurowano je 19 września konferencją "Dziedzictwo duchowe i materialne diecezji świdnickiej", która odbyła się w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Kłodzku. Konferencji przewodniczył bp Adam Bałabuch. On też przewodniczył Mszy św. odprawionej w kłodzkim kościele Podwyższenia Krzyża Świętego.
Wielkim finałem pierwszego dnia była prezentacja spektaklu o błogosławionym kapłanie pt. "Wspomnienie" w wykonaniu Teatru Rapsodia. Scenariusz do sztuki napisała Ewa Kornaszewska.
Równie ciekawie zapowiada się drugi dzień. Dzisiaj (sobota, 20 września) w Kudowie-Zdrój Czermnej odbędzie się spotkanie ze świadkami życia bł. ks. Gerharda Hirschfeldera. Spotkanie zatytułowane "Świadectwo życia kapłana-męczennika" rozpocznie się o 15.00 w Domu Spotkań im. ks. Gerharda Hirschfeldera przy ul. B. Chrobrego 49.
W niedzielę 21 września o 12.00 w kościele św. Bartłomieja w Kudowie-Zdrój Czermnej, w czwartą rocznicę beatyfikacji ks. Hirschfeldera, rozpocznie się rocznicowa Msza św. dziękczynna za ten dar, połączona z modlitwą przy grobie błogosławionego.
Męczennik Ziemi Kłodzkiej
Ks. Gerhard Hirschfelder urodził się 17 lutego 1907 roku w Kłodzku. Lata szkolne spędził w miejscowym Gimnazjum Humanistycznym, gdzie w 1926 roku zdał maturę. Następnie wstąpił do Seminarium Duchownego we Wrocławiu i rozpoczął studia teologiczne na Uniwersytecie Wrocławskim. W 1932 roku otrzymał święcenia kapłańskie.
Krótkie życie i działalność ks. Gerharda Hirschfeldera można podzielić na trzy etapy. Pierwszy - to czas, gdy był wikarym w parafii w Czermnej. Drugi to okres, gdy pracował jako wikary w parafii w Bystrzycy Kłodzkiej i pełnił obowiązki duszpasterza młodzieży hrabstwa kłodzkiego. Trzeci etap życia księdza to czas, gdy został aresztowany, przetrzymywany w kłodzkim więzieniu, a później w obozie koncentracyjnym w Dachau.
mj