Szokującą niekompetencją grzeszy wywiad z prof. Wiktorem Osiatyńskim, zamieszczony w ostatnim numerze Newsweeka (z 28.07). Wbrew faktom uczony dowodzi, że Konkordat prowadzi Polskę ku modelowi państwa wyznaniowego i fundamentalistycznego. Domaga się więc jego wypowiedzenia.
Tymczasem w Konkordacie nie ma na ten temat ani słowa, poza tym, że księża mają obowiązek przestrzegać polskie prawo. I dlatego - tak samo jak inni obywatele - nie muszą obowiązkowo zgłaszać takich przestępstw. Art. 304 kpk stanowi, że poinformowanie prokuratury o przypadku pedofilii jest "społecznym obowiązkiem", a nie bezwzględnym wymogiem. Żaden podmiot kościelny (i jakikolwiek inny) nie jest do tego zobowiązany.
Polska państwem wyznaniowym?
Koronną tezą prof. Osiatyńskiego jest twierdzenie, że Polska - po podpisaniu Konkordatu - idzie w kierunku państwa wyznaniowego. Tymczasem jest dokładnie odwrotnie. Zapisy polskiego konkordatu są zgodne z postoświeceniową zasadą "rozdziału Kościoła i państwa", która likwiduje państwa wyznaniowe. Natomiast na gruncie katolickim kres koncepcji „Kościoła państwowego” położył II Sobór Watykański, promujący zasadę suwerenności wspólnoty kościelnej wobec politycznej.
Jedyne kraje, w których określona religia ma status „państwowej”, istnieją wciąż na gruncie protestanckim i prawosławnym. Na czym to polega?
Najsilniejszy związek między Kościołem a państwem obserwujemy w Grecji. Grecki model – gdzie 95% obywateli przyznaje się do prawosławia – uznać można za współczesną formę „cezaropapizmu”. Prawosławie ma tam konstytucyjny charakter „religii dominującej”. Umocowanie w konstytucji państwa mają nawet „święte kanony wiary”. Prawo karne ściga też przestępstwa wewnątrzkościelne, np. złamanie tajemnicy spowiedzi.
Status religii państwowej gwarantują także niektóre państwa tradycji protestanckiej. Obecnie są to Dania i Wielka Brytania. Konstytucja Danii stwierdza, że „Ewangelicki Kościół Luterański jest Kościołem narodowym i jako taki jest wspierany przez państwo”. Należy doń 84% obywateli. Konstytucja gwarantuje Kościołowi wewnętrzną autonomię w sprawach doktrynalnych, natomiast w innych podlega on decyzjom parlamentu oraz ministra ds. kościelnych. Duchowni mają status urzędników państwowych. Działalność Kościoła luterańskiego finansowana jest z budżetu państwa. Środki na ten cel czerpie ze specjalnego podatku kościelnego.
W Anglii od czasów Henryka VIII i Aktu Supremacji (1534 r.) Kościołem państwowym jest Kościół anglikański. Najwyższym Zwierzchnikiem jest królowa. Jej zwierzchnictwu podlega też Kościół prezbiteriański Szkocji, mający analogiczny status. Prawo wyznaniowe (w tym kanoniczne) stanowi integralną część prawa państwowego. Nominacje na wyższe stanowiska kościelne odbywają się pod patronatem Korony (za pośrednictwem kościelno-państwowej komisji). Duża część biskupów zasiada w Izbie Lordów.
Wyrównanie rachunków między państwem a Kościołem
Prof. Osiatyński twierdzi, że w Polsce "kościelny rachunek jest już spłacony" i taką tezę zawiera sam tytuł wywiadu. Nie wyjaśnia dokładnie, o jaki "rachunek" mu chodzi, ale pewnie ma na myśli długi, jakie państwo miało wobec Kościoła po okresie totalitaryzmu. Tymczasem Rzeczpospolita Polska - mimo dokonanych rewindykacji - jest wciąż wielkim dłużnikiem zarówno Kościoła katolickiego, jak i innych wspólnot wyznaniowych.
Jeśli chodzi o Kościół katolicki, to 31% dóbr zabranych mu na terenach obecnej Rzeczypospolitej pozostaje w rękach państwa. Ukazuje to opublikowany w ub.r. raport przygotowany przez ks. prof. Dariusza Walencika na zlecenie Komisji Konkordatowych Rządu i Episkopatu. Opracowanie nosi tytuł "Regulacje prawne - nacjonalizacja – rewindykacja. Nieruchomości Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1918–2012”.
Ks. prof. Walencik wylicza, że - pomimo 20 lat działania Komisji Majątkowej - w rękach polskiego państwa pozostało jeszcze 62 tys. 357,6 ha ziemi zabranej Kościołowi oraz kilkaset nieruchomości budowlanych, często o dużej wartości.
W sumie w okresie 25 lat wolnej Polski osobom prawnym Kościoła katolickiego państwo zwróciło 115 tys. 714,7 ha gruntów i 490 budynków oraz przekazało 140 mln 326,8 tys. zł. tytułem odszkodowań.
Zupełnie inaczej sprawy te są regulowane w niektórych innych postkomunistycznych państwach np. w Republice Czeskiej. Czeski Sejm 14 lipca 2012 r. przyjął ustawę o całkowitym zwrocie mienia związkom wyznaniowym. Została ona podpisana przez prezydenta. Część zrabowanych Kościołom dóbr ma zostać zwrócona w naturze, reszta jako odszkodowanie pieniężne. Kościoły w Republice Czeskiej mają otrzymać 200 tys. hektarów ziemi i lasów, 2,5 tys. budynków, a ponadto sumę 2,5 miliarda euro, wypłacaną w ciągu najbliższych 30 lat.
Porównanie tych faktów jest szokujące. Mała Republika Czeska, uznawana za jedno z najbardziej zlaicyzowanych państw w Europie, odda Kościołom czterokrotnie więcej niż Polska, która należy do najbardziej katolickich. Ciekawe, co powiedziałby na ten temat prof. Osiatyński? Myślę, że ucieszyłby się, że żyje jednak w Polsce.
Marcin Przeciszewski