Protest rodziców tym razem okazał się skuteczny i w rządowym podręczniku dla 1-klasistów pojawiły się zwroty nawiązujące do chrześcijańskich korzeni świąt.
Pod koniec czerwca Ministerstwo Edukacji Narodowej upubliczniło drugą część darmowego podręcznika dla pierwszoklasistów pt. "Zima". Okazało się, że na kilku stronach autorka Maria Lorek opisała przygotowania do świąt, jednak pominęła całkowicie ich chrześcijańską tożsamość. Ani razu nie padła nazwa "Boże Narodzenie".
W elementarzu dzieci ubierały choinkę, piekły pierniki, wykonywały ozdoby choinkowe czy upominki i szukały świątecznych prezentów, a świąteczne strony książki podsumowywał wiersz Józefa Czechowicza "Zima", zilustrowany obrazkami dzieci lepiących bałwana i krasnala-mikołaja, wdrapującego się na komin. Sam wiersz wspomina o śniegu, dzwonkach i choinkach, a wzmożony ruch w sklepach tłumaczy zdaniem "Gwiazdka niedaleko!". Elementarz nie mówił natomiast nic o kolędach, Pasterce czy Dzieciątku Jezus.
Takie przedstawienie chrześcijańskich świąt wzbudziło sprzeciw przede wszystkim rodziców. Powstała petycja "Nie dla usuwania Bożego Narodzenia z darmowego podręcznika dla 1-klasistów", którą w ciągu kilku dni podpisało ponad 45 tys. osób. Za inicjatywą stoi Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris. "Uważamy, że poświadczona konstytucyjnie, chrześcijańska tożsamość kultury polskiej winna znaleźć odbicie w treści podręcznika. Nie chodzi o żadną religijną indoktrynację, a jedynie o stwierdzenie kulturowego faktu, którego nie można przemilczać" – tłumaczą autorzy petycji.
Protest rodziców okazał się w tym przypadku skuteczny i resort zdecydował się przywrócić do podręcznika zwroty odnoszące się do chrześcijańskich korzeni świąt. W poprawionej wersji (do pobrania na stronie MEN) mowa jest już o świętach Bożego Narodzenia, Wigilii i kolędach. – Nie było naszym zamiarem doprowadzenie do jątrzenia, skłócania czy wywołania tak skrajnych emocji – powiedziała w rozmowie z Gosc.pl Joanna Dębek, rzecznik ministerstwa. – Przychylamy się do głosów rodziców, naprawiamy błąd i "Boże Narodzenie" już jest w elementarzu.
Jak informuje MEN na swojej stronie, do 7 lipca można jeszcze zgłaszać opinie, uwagi, pomysły i propozycje dotyczące "Naszego elementarza".
Aleksandra Pietryga