355 nowych księży diecezjalnych - 46 mniej niż w roku ubiegłym - wyświęcono w tym roku w Polsce - wynika z danych zebranych przez KAI. Podobnie jak w poprzednich latach, rekordzistką, jeśli chodzi o liczbę nowych księży, jest diecezja tarnowska, gdzie pracę duszpasterską podejmie aż 31 neoprezbiterów. Natomiast po raz pierwszy w jednej z polskich diecezji nie było kandydatów do święceń. Obecnie średnia ogólnopolska to 8 neoprezbiterów na diecezję.
Gdy w 2008 r. wstępowali do seminariów duchownych, było ich w sumie 695, o czym informowała wtedy m.in. Krajowa Rada Duszpasterstwa Powołań. Po 6 latach studiów filozoficzno-teologicznych i formacji do kapłaństwa pozostało ich 355.
Odeszła niemal połowa, czyli 340 kleryków z ich rocznika. Zdaniem wychowawców seminaryjnych standardem jest to, że – jak mówią – „do święceń dochodzi około połowy tych, którzy rozpoczynają”, a sześć lat seminarium to czas weryfikowania powołania zarówno przez samego kleryka, jak i przez jego przełożonych.
W sumie w tym roku biskupi wyświęcili 355 nowych księży diecezjalnych. W skali Polski najwięcej nowych księży przybyło w diecezji tarnowskiej (31), archidiecezji krakowskiej (22), po 18 w archidiecezji katowickiej i archidiecezji warszawskiej (18), z tym że 3 z nich - absolwentów seminarium "Redemptoris Mater" - po pierwszych latach pracy w archidiecezji warszawskiej zostanie skierowanych do posługi na Drodze Neokatechumenalnej.
Do czołówki pod względem liczby wyświęconych w tym roku księży należą także archidiecezje: przemyska (16) oraz poznańska i diecezje: radomska i świdnicka (każda z nich po 11).
Jako pierwsi w tym roku przyjęli święcenia neoprezbiterzy z Ełku – bo już 16 maja. Najpopularniejszym terminem święceń była sobota 31 maja, wtedy aż w kilkunastu polskich diecezjach biskupi udzielali sakramentu kapłaństwa. Jako ostatni, bo dopiero 19 czerwca, przyjęli święcenia neoprezbiterzy z Sandomierza.
Zwykle święceń kapłańskich udziela biskup diecezjalny i tak było prawie we wszystkich polskich diecezjach. Po raz pierwszy udzielili ich nowi ordynariusze: metropolita wrocławski abp Józef Kupny, biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel, biskup drohiczyński Tadeusz Pikus, biskup rzeszowski Jan Wątroba i biskup siedlecki Kazimierz Gurda.
Święcenia kapłańskie to święto dla diecezji, dlatego uroczystą Mszę św., w czasie której udzielany jest ten sakrament, biskup sprawuje na ogół w katedrze lub innym znaczącym dla diecezji kościele.
W stosunku do zeszłego roku, kiedy to w Polsce wyświęcono 401 nowych księży, w tym roku odnotowano spadek o 46 księży. Niższa jest także średnia ogólnopolska, która zmniejszyła się z 9 do 8 nowych neoprezbiterów na diecezję. Są jednak diecezje, w których w tym roku wyświęcono więcej nowych księży niż przed rokiem, np. w tarnowskiej (+9), katowickiej (+ 8), łódzkiej (+ 6) krakowskiej (+ 5), świdnickiej (+5), zielonogórsko-gorzowskiej (+5), białostockiej (+3), łomżyńskiej (+ 2), sosnowieckiej (+2), włocławskiej (+2).
(obraz) |