Nie ma zgody na zło w Kościele. Nie ma zgody na trwanie struktur, które sprzyjają wykorzystywaniu nieletnich – powiedział dziś rano biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel.
W drugim dniu międzynarodowej konferencji nt. „Jak rozumieć i odpowiedzieć na wykorzystanie seksualne małoletnich w Kościele” przewodniczył Mszy św. w bazylice Serca Jezusowego w Krakowie. Wraz z nim koncelebrowali Eucharystię: Prymas Polski abp Wojciech Polak i biskup płocki Piotr Libera.
- Tematy, które poruszamy podczas konferencji w naszym polskim kontekście wymagają wiele odwagi. Zanośmy prośby do Boga, aby tej odwagi nam nie zabrakło. Niech stanie się ona dobrym przykładem dla innych środowisk polskich, by nie lękały mówić się o tym co trudne, o trosce o ofiary molestowania – powiedział na początku Mszy św. prowincjał-nominat krakowskich jezuitów ks. Jakub Kołacz SJ. Zachęcał uczestników liturgii do modlitwy o „owoce oczyszczenia, by konferencja stała się światłem, które będzie wyznaczało nasze postępowanie w tej dziedzinie”.
W homilii bp Pindel przypomniał, że ubogi i „maluczki”, to kategoria uprzywilejowana w Biblii. Bóg zawsze jest po ich stronie. Upomina się o nich – przypominał biskup-biblista. Dodał, że „sprawa, która nas gromadzi i słowo na dziś podsuwają obraz Boga, który wyciąga do nas dwoje rąk, którymi są: porządek i obietnica”
Ewangelia zawiera obietnicę: ramię wyciągnięte od Boga do nas. To on troszczy się o człowieka i o Kościół. To w jego ręku jest ostateczna pomoc dla pokrzywdzonego, uzdrowienie i pocieszenie, wsparcie i pojednanie i troska o życie z krzyżem dalej. Czy my nosimy tę Bożą obietnicę wobec skrzywdzonych? Czy czynimy to wiarygodnie i fachowo? Potrzebna jest terapia, pomoc, bycie z pokrzywdzonymi – wyliczał.
Stwierdził też, że obietnica jest i dla sprawcy - że nawróci się, uzna swą winę, przeprosi, podejmie pokutę. Przy tej okazji wyznał, że miał okazję spotkać się z kilkoma. Bp Pindel podkreślił, że bardzo ważne było wczorajsze nabożeństwo. - Uświadomiło mi ono potrzebę modlitwy i do nawrócenia – nie tylko karania i odsuwania sprawców – powiedział.
Biskup bielsko-żywiecki nawiązując do Ewangelii, powiedział, że obietnica jest także dla Kościoła, że jest Oblubienicą Pana, za którą On wydał siebie, by ocalić, zbawić, oczyszczać. - Musimy karmić się słowem Bożym, a więc żyć według porządku, w którym nie ma miejsca na krzywdę, ale jest na nawrócenie i przebaczenie. Nie ma zgody na zło, ale uleczenie naszych serc. Nie ma zgody na trwanie złych struktur myślowych i instytucjonalnych, ale jest na ich przemianę – podkreślał.
Dziś drugi dzień konferencji. W części przedpołudniowej mowa jest o doświadczeniach polskich. Pierwszy wykład głosi prezeska Fundacji Dzieci Niczyje dr Monika Sajkowska, która przedstawia temat: Co wiemy nt. problemu wykorzystywania seksualnego dzieci w Polsce?