Papież zachęcił strony konfliktu do unikania wszelkich działań sprzecznych z dążeniem do pokoju, nawet za cenę rezygnacji z czegoś każdej ze stron.
"Nadeszła chwila, aby wszyscy mieli odwagę wielkoduszności i kreatywności w służbie dobra, odwagę pokoju, opierającego się na uznaniu przez wszystkich prawa obu państw do istnienia i cieszenia się pokojem i bezpieczeństwem w ramach międzynarodowo uznanych granic" - powiedział papież spotykając się z przedstawicielami Palestyńskich Władz Narodowych w pałacu prezydenckim w Betlejem.
Odpowiadając na słowa powitania prezydenta Mahmuda Abbasa Franciszek podkreślił, że Betlejem jest miejscem narodzin Jezusa, Księcia Pokoju. Niestety cały region Bliskiego Wschodu od dziesięcioleci doświadcza dramatycznych konsekwencji przedłużającego się konfliktu. Wyrażając solidarność z osobami, które najbardziej cierpią z powodu konsekwencji tego konfliktu, papież stwierdził, że nadszedł czas, aby położyć kres tym napięciom. Wezwał do zdwojenia wysiłków i inicjatyw na rzecz stworzenia warunków dla trwałego pokoju opartego na sprawiedliwości i uznaniu praw każdego i wzajemnym bezpieczeństwie. "Nadeszła chwila, aby wszyscy mieli odwagę wielkoduszności i kreatywności w służbie dobra, odwagę pokoju, opierającego się na uznaniu przez wszystkich prawa obu państw do istnienia i cieszenia się pokojem i bezpieczeństwem w ramach międzynarodowo uznanych granic" - powiedział Franciszek.
Papież zachęcił strony konfliktu do unikania wszelkich działań sprzecznych z dążeniem do pokoju, nawet za cenę rezygnacji z czegoś każdej ze stron. Zaznaczył, że wymaga to odwagi i stanowczości od obydwu narodów, palestyńskiego i izraelskiego, niezbędnych w przypadku każdego exodusu i aby doszło do zrównoważonego rozwoju, który stałby się wzorem dla innych obszarów kryzysowych.
Mówiąc o miejscu wspólnoty chrześcijańskiej w Ziemi Świętej Franciszek zaznaczył, że jej członkowie mają zamiar nadal odgrywać swoją rolę jako pełnoprawni obywatele, wraz z innymi współobywatelami uważanymi za braci.
Ojciec Święty wyrażając radość z prac nad dwustronny porozumieniem dotyczącym różnych aspektów życia wspólnoty katolickiej na terytoriach Autonomii Palestyńskiej podkreślił znaczenie wolności religijnej. "Poszanowanie tego fundamentalnego prawa człowieka jest w istocie jednym z niezbywalnych warunków pokoju, braterstwa i zgody" - stwierdził Franciszek, życząc mieszkańcom tych terytoriów, aby ta Ziemia mogła na powrót rozwijać się w dobrobycie i zgodzie.